Ρεάλ πολλών αστέρων | Άντεξε με 10 παίκτες η Μπράγκα

Σε έναν όμιλο που η βασίλισσα είχε την πρωτιά δεδομένη, η ομάδα του Ιταλικού νότου πάλεψε για την νίκη, αλλά με το 3-2 πρέπει να περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να κλειδώσει την πρόκριση, ενώ η ομάδα του Αρτούρ Ζόρζε έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη του Europa League καθώς με την ισοπαλία έμεινε τρίτη στον όμιλο.

Ρεάλ Μαδρίτης-Νάπολι 4-2

Στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε αντιμέτωπη με την Νάπολι σε ένα παιχνίδι που τα αστέρια των ομάδων έκαναν την δικιά τους παράσταση. Μόλις στο 9ο λεπτό οι Ναπολιτάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Σιμεόνε βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση, με την άμεση απάντηση του Ροντρίγκο να ισοφαρίζει και να αλλάζει εκ νέου τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Η πίεση της Ρεάλ απέδωσε καρπούς, δέκα λεπτά αργότερα με τον Μπέλιγχαμ να κάνει την ανατροπή και να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ φέτος. Το 2-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου με τους “μερένχες” να είναι καλύτεροι από την στιγμή που έκαναν το 1-1, ενώ οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να βγουν εύκολα από τα καρέ τους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τον 2-2 με τον Ανγκουϊσά με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή νικώντας τον Λουνίν για να ξαναβάλει την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης. Με το ισόπαλο σκορ η Ιταλική ομάδα είχε την πρόκριση στην επόμενη φάση στα χέρια της με δεδομένη την ισοπαλία στην Πορτογαλία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση για τους “16“. Όμως στο 84ο λεπτό ο Παζ έκανε το 3-2 αλλάζοντας για μια ακόμα φορά τις ισορροπίες σε μια αναμέτρηση πολλών αστέρων, με τον Αργεντινό να χρίζεται σκόρερ και τον Χοσελού να κάνει το 4-2, 94ο λεπτό μετά από ασίστ του Μπέλιγχαμ για το τελικό σκορ με την Ρεάλ να κάνει “καρέ” τερμάτων.

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Λουνίν, Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Μεντί, Καρβαχάλ, Θεμπάγιος, Βαλβέρδε, Κρος, Μπέλιγχαμ, Ντιάθ, Ροντρίγκο

Νάπολι (Ματσάρι): Μερέτ, Ραχμάνι, Νάταν, Ντι Λορένζο, Χεσούς, Λομπότκα, Ζιελίνσκι, Ανγκούθα, Πολιτάνο, Κβαρατσχιέλια, Σιμεόνε

Μπράγκα- Ουνιόν Βερολίνου 1-1

Σε μια αναμέτρηση που υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο η Ουνιόν ταξίδεψε στην Μπράγκα για να πάρει μια νίκη που θα της έδινε μια ευκαιρία για να διεκδικήσει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Europa League. Οι Πορτογάλοι αυτό που έπρεπε να κάνουν είναι να μην χάσουν, ώστε να έχουν ακόμα το πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση της δεύτερης διοργάνωσης της UEFA. Οι Γερμανοί παρουσιάστηκαν αρκετά προβληματικοί στα πρώτα λεπτά, αλλά εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Νιακατέ στο 30ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Γκόσενς για να πάει με ένα προβάδισμα στο ημίχρονο, αλλά με βάση την εικόνα της Μπράγκα ήταν μεγάλη επιτυχία η επίτευξη του γκολ.

Στο δεύτερο μέρος οι Πορτογάλοι με το αριθμητικό τους μειονέκτημα βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με τον Τζαλό, σε μια φάση που δεν έμοιαζε πως θα μπορούσε να κάνει την ζημιά στην ομάδα του Μπιέλιτσα. Η απόδοση των δυο ομάδων έπεσε κατακόρυφα με τους Γερμανούς να μένουν από δυνάμεις, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν τους γηπεδούχους με το σκορ να μένει αμετάβλητο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Μπράγκα (Ζόρζε): Ματέους, Φόντε, Νιακατέ, Μπόρχα, Γκόμεζ, Βίτορ, Μουτίνιο, Σαλαζάρ, Τζαλό, Όρτα, Μπάνζα

Ουνιόν Βερολίνου (Μπιέλιτσα): Ρόνοου, Λέιτε, Κνότσε, Ροσουλίν, Κεντίρα, Γκόσενς, Λαουντούνι, Γιουράνοβιτς, Φόλαντ, Μπέρενς

Αναλυτικά οι αποψινές (29/11) αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής του Champions League:

19:45 Γαλατασαράι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3
19:45 Σεβίλλη – PSV Αϊντχόφεν 2-3
22:00 Μπάγερν Μονάχου – Κοπεγχάγη
22:00 Άρσεναλ – Λανς
22:00 Ρεάλ Μαδρίτης – Νάπολι
22:00 Μπράγκα – Ουνιόν Βερολίνου