Η Γιουνάιτεντ “αυτοκτόνησε” και πλέον ψάχνει το θαύμα…

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε μια ανάσα από την νίκη, αλλά οι παθογένειες της φάνηκαν και πάλι και από παιδικά λάθη της άμυνας (3-3) έμεινε ουραγός στον όμιλο και πλέον χρειάζεται μια σειρά από θαύματα για να προκριθεί.

Η “Γαλατά” πάντως, έπαιξε με ψυχή και με τον Ζίγες να είναι μόνιμη απειλή πήρε ένα πολύτιμο βαθμό, σ’ ένα ματς που έμοιαζε χαμένο,

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας και για τις δύο ομάδες στο “Rams Global Stayumu” της Κωνσταντινούπολης, καθώς τόσο η “Γαλατά“, όσο και η Γιουνάιτεντ ήθελα τους βαθμούς της νίκης ώστε να έχουν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Παρά τον ιδιαίτερα “βαρύ” αγωνιστικού χώρου λόγω της έντονης βροχόπτωσης, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και επιθετικά στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν νωρίς το σκορ, χάρη σε εξαιρετικό γκολ του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο.

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής της Γαλατάσαραϊ, με τον Φερνάντες να παίζει το “1-2” με τον Χόιλουντ και κατόπιν να βγάζει μπαλιά-τρύπα στον Γκαρνάτσο, με τον Αργεντινό  να εκτελεί τον Μουσλέρα με αριστερό σουτ από πλάγια θέση.

Στο 16′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά αφού η φάση εξετάστηκε στο VAR, δεν δόθηκε τίποτε.

Οι Τούρκοι προσπάθησαν να πιέσουν και να αλλάξουν την σε βάρος τους κατάσταση, πίεσαν, αλλά ο Φερνάντες εξαπέλυσε ένα σουτ-κεραυνό αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Γαλατάσαραϊ, κάνοντας το 2-0 για την Γιουνάιτεντ στο 18ο λεπτό.

Η Γαλατάσαραϊ δεν το έβαλε κάτω και με την στήριξη του κόσμου της, που δεν πτοήθηκε από την βροχή και λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού κατάφερε να μειώσει σε 2-1.

Ο Ζιγές με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα χαμηλά στη δεξιά γωνία της εστίας του Ονανά που δεν είχε “απάντηση”, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, να δημιουργούν φάσεις και τελικές προσπάθειες, αλλά χωρίς να βρίσκουν στόχο, κάτι που έκανε ο Ικάρντι στο 44′, αλλά από θέση οφσάιντ και το 2-1 για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Γιουνάιτεντ χρειάστηκε μόλις 9 λεπτά για να βρει γκολ. Στο 54΄, γρήγορη αντεπίθεση από την αγγλική ομάδα, με τον Γουάν-Μπισάκα να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Μακτόμινεϊ να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή να νικάει τον Μουσλέρα.

Για ένα ακόμη ματς ο Ονάνα ήταν μοιραίος για τους “κόκκινους”. Ο Ζίγες εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, με τον Καμερουνέζο κίπερ να μην μπορεί να συγκρατήσει τη μπάλα και να την στέλνει ουσιαστικά στα δίχτυα του, κάνοντας το 2-3.

Και σα να μην έφτανε αυτό για τους Βρεττανούς, στο 71‘ ο Κερέμ Ακτούρκογλου με πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Ονανά κάνοντας το 3-3.

Μετά την ισοφάριση η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να πετύχει ακόμη ένα γκολ, έχασε ευκαιρίες αλλά χωρίς να μπορέσει να κάνει την μεγάλη φάση, αποχωρώντας από την Κωνσταντινούπολη με σκυμμένο κεφάλι, μένοντας στον πάτο της βαθμολογίας στον Α’ όμιλο με μόλις 2 βαθμούς και χρειάζεται αφενός νίκη κόντρα στην Μπάγερν και “βολικό” το άλλο ματς ώστε να περάσει στην επόμενη φάση.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μποέ, Μπαρντακτσί, Αϊχάν, Ανχελίνιο (83′ Νέλσον), Τορέιρα, Εντομπελέ (Ολιβέιρα), Ζιγές (82′ Γιλμάζ), Μέρτενς (60′ Ακτούρκογλου), Ζαχά, Ικάρντι.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα (74΄ Νταλότ), Μαγκουάιρ, Λίντελεφ, Σο, Μακτόμινεϊ, Άμραμπατ (57΄Μέινου), Άντονι, Φερνάντες, Γκαρνάτσο (78΄ Πελίστρι), Χόιλουντ (58′ Μαρσιάλ).//AT