Έκανε το 2/2 με υπογραφή Μπέλινγχαμ

Η “Βασίλισσα” επικράτησε 3:1 της Αλμερίας στο “Μεντιτερανέος”, με τον Άγγλο διεθνή επιθετικό να… σκοράρει δις και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του.

Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, όχι μόνο προσαρμόστηκε αλλά έχει καταφέρει να συμβάλει τα μέγιστα στο έως τώρα απόλυτο της Ρεάλ Μαδρίτης στο πρωτάθλημα, σκοράροντας τρία γκολ σε δύο παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αρίμπας να κάνει το 1:0. Η Ρεάλ Μαδρίτης στη συνέχεια, ανέβασε ρυθμό και έψαξε να βρει το γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσα. Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, κατάφερε να φέρει την απόλυτη ισορροπία στο ματς, σκοράροντας στο19ο λεπτό για το 1:1, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η “Βασίλισσα” βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Κρόος όμως, το τέρμα ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ εμφανίστηκε ανώτερη, με τον Μπέλιγχαμ, να σκοράρει ξανά και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας την απόλυτη ανατροπή στο 60ο λεπτό. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον Βινίσιους να σκοράρει μετά από την ασίστ του Μπέλινγχαμ και να διαμορφώνει το τελικό 3:1.//Μ

Αλμερία (Βιθέντε Μορένο): Μαξιμιάνο – Πουμπίγ (69’ Πόθο), Έντγκαρ, Τσούμι, Ακιέμε – Ρομπερτόνε (70’ Μελέρο), Μπαμπά (90′ Βινίσιους Μάρκες) – Αρίμπας (90′ Πουτζμάλ), Ραμαζάνι (61’ Κονέ), Εμπάρμπα – Σουάρες.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν – Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Αλάμπα, Φραν Γκαρθία – Μπέλιγχαμ (81’ Χοσέλου), Τσουαμενί, Κρόος (72’ Καμαβινγκά) – Βαλβέρδε (90’ Λούκας Βάθκεθ), Ροντρίγκο (72’ Μόντριτς), Βινίσιους Ζούνιορ (90’ Μπραΐμ Ντίαθ).