Η Βιγιαρεάλ “λύγισε” τη Μαγιόρκα με τον Μορένο

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της La Liga, τα “Κίτρινα Υποβρύχια” υπέταξαν την ομάδα από το μεγαλύτερο νησί των Βαλεαρίδων, με γκολ του 31χρονου Ισπανού.

Μονάχα ένα τέρμα αρκούσε για την Βιγιαρεάλ, η οποία “βρήκε” δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζεράρ Μορένο, παρ’ όλο που είχε ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα.

Για την ακρίβεια, ο Αλεχάντρο Μπαένα είχε μία πολύ καλή ευκαιρία στο 30′, παίρνοντας πάσα εν κινήσει μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε το σουτ του λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο ίδιο σημείο και από τον ίδιο παίκτη, κατέληξε η μπάλα ξανά στο 39′.

Στο 43′, ο Αντόνιο Ράγιο τραυματίστηκε από μαρκάρισμα και χρειάστηκε την φροντίδα του ιατρικού επιτελείου. Ο κεντρικός αμυντικός της Μαγιόρκα έγινε αλλαγή και ο Τζιοβάνι Γκονσάλες πέρασε στην θέση του λίγο πριν την λήξη του α’ ημιχρόνου.

Παρόλο που στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης (53′), υπήρξε ακυρωθέν γκολ του Μορένο, λόγω χεριού, το ριμπάουντ σε μία φάση διαρκείας στο 62′ έφτασε στον επιθετικό της Βιγιαρεάλ και αυτός τελείωσε από κοντά, κάνοντας το 1:0. Η Μαγιόρκα είχε μία καλή φάση στο 90′, με τον Κάιλ Λάριν να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.//ΓΚ.