Σόκαρε την Παρί στις καθυστερήσεις η Ρεμς

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ κέρδιζε με 1:0 τη Ρεμς μέχρι το 90+6′, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Νεϊμάρ, όμως ο Μπάλογκαν είπε τη τελευταία λέξη για να κάνει το δώρο στη Λανς και να μειωθεί η διαφορά της από τους Παριζιάνους στο -3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ευκαιρίες εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες και την Ρεμς να απειλεί πρώτη στο 6′ με τον Μπάλογκαν όμως να αστοχεί. Δύο λεπτά αργότερα η σέντρα του Χακίμι προς τον Εμπαπέ πέρασε ανεκμεταλλεύτη από τον Γάλλο. Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Ντοναρούμα να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Μουνέτσι ψηλά στην εστία του. Η Παρί έμοιαζε να τα έχει λίγο χαμένα από την επιθετικότητα της Ρεμς και δυσκολευόταν χωρίς καθαρό αμυντικό μέσο να ανακόψει τις γρήγορες αντεπιθέσεις. Στο 44′ σημαντική στιγμή για τους Παριζιάνους, με τον Νεϊμάρ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με γκολ. Ο Νεϊμάρ κινήθηκε κάθετα στην περιοχή, πήρε την εκπληκτική ασίστ του Μπερνάτ και νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ντιούφ για το 1:0 στο 51′. Ο Βεράτι που είχε μπει στην αναμέτρηση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δέχθηκε στο 59′ απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό τάκλιν στον Καγιούστε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 65′ η Παρί βρήκε και δεύτερο γκολ, όμως ο Χακίμι ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ και σωστά ακυρώθηκε. Οι γηπεδούχοι και με παίκτη λιγότερο μάζεψαν τις γραμμές τους πιο κοντά για να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 83′, με τον Μέσι να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι, μετά την εξαιρετική προσπάθεια του Χακίμι. Στο 88′ ο Ντοναρούμα αντέδρασε εκ νέου σωστά στην προσπάθεια του Αμπντελχαμίντ αυτή τη φορά, κάτι που δεν έκανε στη τελευταία φάση του παιχνιδιού. Ο Ντουμπιά πήρε την πρώτη κεφαλιά μετά το φάουλ του Ματουσίβα και ο Μπάλογκαν με κοντινή προσπάθεια έκανε το 1:1 και σόκαρε τους Παριζιάνους των δέκα παικτών.

ΓΚΟΛ: 51′ Νεϊμάρ / 90+6′ Μπάλογκαν