Λουίς Ενρίκε: «Θα είμαστε πολύ πιο δυνατοί τον Φεβρουάριο»

Ο Ισπανός τεχνικός της Παρί τόνισε μετά το ματς με την Μπορούσια Ντόρτμουντ ότι από τη νέα χρονιά η ομάδα του θα είναι πιο δυνατή στη νοκ άουτ φάση του Champions League.

«Τον Φεβρουάριο, θα είμαστε πολύ πιο δυνατοί», επεσήμανε ο Λουίς Ενρίκε, μετά την πρόκριση της ομάδας του στη “φάση των 16” του Champions League, καθώς οι πρωταθλητές Γαλλίας απέσπασαν εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) από την Ντόρτμουντ.

«Σε έναν όμιλο τόσο δύσκολο, όσο ο δικός μας, είμαι πολύ χαρούμενος. Αυτό θα μας κάνει να εξελιχθούμε. Είμαι χαρούμενος με την στάση της ομάδας μου και των παικτών μου. Τον Φεβρουάριο, θα είμαστε πολύ πιο δυνατοί», σχολίασε ο Ισπανός προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν και πρόσθεσε:

«Στην αρχή του αγώνα, δεν κοίταζα το σκορ του άλλου αγώνα. Ο στόχος ήταν να κερδίσουμε τον αγώνα μας, αυτό λέγαμε στο ημίχρονο. Αν είχαμε σκεφτεί την άλλη συνάντηση, θα ήταν καταστροφή. Στο 80ο λεπτό, ξέραμε ότι η Μίλαν προηγείται και αυτό μας δίνει την πρόκριση. Και ζήτησα από τους παίκτες μας να ελέγξουν την μπάλα λίγο περισσότερο, να ρισκάρουν λιγότερο, αλλά εάν είχαμε την ευκαιρία, έπρεπε να την αρπάξουμε, αφού θέλαμε να νικήσουμε για να τερματίσουμε στην πρώτη θέση. Δεν με απασχολεί η αναποτελεσματικότητά μας, είμαστε η ομάδα που δημιουργεί τις περισσότερες ευκαιρίες. Αυτό που με απασχολεί είναι η έλλειψη ελέγχου στο παιχνίδι, όταν χάνουμε την μπάλα. Πιστεύω ότι καμία από τις ομάδες που τερμάτισαν πρώτες στον όμιλό τους δεν θα θέλει να μας αντιμετωπίσει. Θα είμαστε πολύ πιο δυνατοί τον Φεβρουάριο».//Λ.