Αγχώθηκε αλλά πήρε το εισιτήριο για τους “16” η Παρί | Στο Europa με… ανατροπή η Μίλαν

Αναμετρήσεις… θρίλερ περιλάμβανε η τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων στον 6ο όμιλο, με τα εισιτήρια των Ντόρτμουντ και Παρί για την συνέχεια της διοργάνωσης να κρίνονται στο… νήμα και τους “ροσονέρι” να πηγαίνουν στη δεύτερη τη τάξει Ευρωπαϊκή διοργάνωση με γκολ στο 84′ και ανατροπή.

Όμιλος… φωτιά έως το τέλος. Παρί Σεν Ζερμέν και Ντόρτμουντ συνεχίζουν στους “16” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μετά από… θρίλερ, με το εισιτήριο να αλλάζει κάτοχο δύο φορές. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Νιούκαστλ θα είχε Ευρωπαϊκή συνέχεια, η Μίλαν με ανατροπή και γκολ στο 84′ της… έκλεψε την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Νιουκάστλ – Μίλαν 1-2

Η Νιουκάστλ μπήκε… φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και από νωρίς πίεσε τη Μίλαν ψάχνοντας το γκολ. Στο 20′ ο Τομόρι πρόλαβε τον Αλμιρόν πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Λεάο τρία λεπτά αργότερα έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε. Οι απάντηση των Άγγλων ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν ο Ζοέλινγκτον με εξαιρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Ο Μάιλι γύρισε τη μπάλα στον Βραζιλιάνο που με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Μενιάν για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος, η Μίλαν βρήκε γρήγορα το τέρμα της ισοφάρισης. Μόλις στο 59ο λεπτό, ο Πούλισικ πήρε τη μπάλα από τον Ζιρού, με τον Αμερικάνο να εκτελεί τον Ντουμπράβκα για το 1-1. Στο 84ο λεπτό, η Μίλαν έκανε την απόλυτη ανατροπή. Ο Τσουκουέζε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έγραψε το 2-1 και… δίνει συνέχεια στο Ευρωπαϊκό ταξίδι της ομάδας του.

Nτόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

Η Παρί μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια. Η πρώτη τεράστια ευκαιρία ήρθε στο 16ο λεπτό, με τον Ντεμπελέ να κάνει το γύρισμα στον Λι ο οποίος επιχείρησε το διαγώνιο σουτ από τη μικρή περιοχή των Γερμανών αλλά ήταν άστοχος. Οι Παριζιάνοι έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Εμπαπέ, όμως ο Ζίλε με εντυπωσιακό τάκλιν τον έκοψε. Στο 19ο λεπτό ο Μπαρκολά έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι και την Παρί να χάνει ακόμη μια ευκαιρία. Το πρώτο μέρος συνέχισε να είναι μονόδρομος για τους φιλοξενούμενους, με τον Κόλο Μουανί να αστοχεί σε τετ-α-τετ. Η απάντηση της Ντόρτμουντ ήρθε στο 26ο λεπτό με τον Ρόις να κάνει το σουτ και τον Ντοναρούμα με εξαιρετική επέμβαση να λέει “όχι”. Το δεύτερο μέρος…  ξεκίνησε σαν εφιάλτης για την Παρί. Η Ντόρτμουντ πέρασε μπροστά στο σκορ με το γκολ του Αντεγέμι, πετώντας εκτός διοργάνωσης τους Παριζιάνους. Όμως αυτοί απάντησαν άμεσα, με τον Ζαΐρ Εμερί να κάνει το 1-1 και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Στη συνέχεια, ο Εμπαπέ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους πανηγυρίζοντας έξαλλα το τέρμα του, όμως αυτό ακυρώθηκε ως οφσαίντ.