Πρόωρο… αντίο

“Ο “δικέφαλος του βορρά”, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην Τούμπα, ήρθε ισόπαλος 1-1 με τη Λέφσκι και αποχαιρέτησε το Ευρωπαϊκό του ταξίδι για φέτος.

Ο ΠΑΟΚ είπε πρόωρα αντίο στις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για φέτος, καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει τη Λέφσκι Σόφιας στη ρεβάνς των προκριματικών για το Κόνφερενς Λιγκ, σε ένα παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 1-1. Η ήττα από τη Βουλγάρικη ομάδα στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι (2-0), αλλά και οι δύο κόκκινες στον επαναληπτικό, του στέρησαν το ταξίδι στην Ευρώπη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να βρει χώρους για να επιτεθεί και τη Λέφσκι σε θέση άμυνας πίσω από τη σέντρα, με ψηλά τη γραμμή της άμυνάς της. Στο 16ο λεπτό ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά, με μακρινό ευθύβολο σουτ του Νάρεϊ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία της Λέφσκι. Στη συνέχεια η ομάδα από τη Βουλγαρία, είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Κοτάρσκι να κρατά αλώβητη την εστία του με διπλή μεγάλη επέμβαση. Ο “δικέφαλος του βορρά” συνέχισε να πιέζει, κρατώντας τη μπάλα και φτάνοντας την κατοχή στο εντυπωσιακό 83%. Μετά από λάθος του Λύρατζη στην προσπάθειά του να δώσει πάσα στον πορτιέρε του ΠΑΟΚ, ο Ρονάλντο έκλεψε, σκοράροντας από το πουθενά για τη Λέφσκι στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο “δικέφαλος του βορρά”, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, με την ομάδα από τη Βουλγαρία να μην του αφήνει χώρους. Η καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ ήρθε στο 45ο λεπτό μετά από προβολή του κινητικότατου Νάρεϊ, που όμως κατέληξε άουτ. Το ημίχρονο έληξε με τη Λέφσκι να έχει πάρει το… κεφάλι στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να μην έχει καταφέρει να βρει λύσεις και να βρίσκεται σε δύσκολη θέση για τη συνέχεια.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με αλλαγές για τον “δικέφαλο του βορρά” και του Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ να περνούν στις θέσεις των Σοάρες και Κουαλιάτα. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Στο 56′ ο Μπίσεσβαρ έβγαλε στην κόντρα τον Ντάντας που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μιχάιλοβ και πλάσαρε εύστοχα για τους “ασπρόμαυρους”. Κι ενώ ο “δικέφαλος” με το γκολ του Πορτογάλου “αναθάρρησε”, ο Αουγκούστο κατάφερε μόλις μέσα σε λίγα λεπτά να δεχθεί δύο κίτρινες κάρτες, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. O ΠΑΟΚ βρήκε μία ακόμη καλή στιγμή στη συνέχεια με τον Ζίβκοβιτς, όμως ο Αντρέ Βιεϊρίνια ο οποίος δέχθηκε δύο κίτρινες στην ίδια φάση, άφησε την ομάδα του με εννέα παίκτες και αποχώρησε χειροκροτώντας ειρωνικά τους διαιτητές της αναμέτρησης. Η αποστολή του “δικέφαλου του βορρά” στα τελευταία λεπτά ήταν δύσκολη, με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο 1-1 και τον ΠΑΟΚ να αποκλείεται από τη συνέχεια του Κόνφερενς Λιγκ.

Κίτρινες:  13′ Κούρτιτς, 63′ Κάργας, 64′-72′ Αουγκούστο, 80′ Βιεϊρίνια, 85′ Ίνγκασον / 72′ Μπάρι, 77′ Κράστεφ, 89′ Φαν ντερ Καπ

Κόκκινες:72′ Αουγκούστο, 80′ Βιεϊρίνια

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (66′  Κούτσιας), Ίνγκασον, Κάργας (72′ Σβάμπ), Ράφα Σοάρες (46′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα (46′ Μπίσεσβαρ), Ντάντας, Νάρεϊ

Λέφσκι Σόφιας: Μιχαΐλοφ, Πετρίς, Σονκό Σούντμπεργκ, Κόρδομπα, Γκόλτσεφ, Κράστεφ, Φαν ντερ Καπ, Μιλάνοφ(85′ Πέτκοφ), Ρονάλντο(82′ Κράεφ), Μπαρί (93′ Μίτκοφ), Γουέλτον (93′ Τσουνάμι)