Με το… ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός

Η Κ19 των ”ερυθρόλευκων” επικράτησε εύκολα με 3-1 επί της Λέτσε στο πρώτο αγώνα του ζευγαριού και βρίσκεται μία… ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Youth League.

Προβάδισμα πήραν οι μικροί του Ολυμπιακού επί αυτών της Λέτσε ενόψει της ρεβάνς που θα πραγματοποιηθεί στην Ιταλία στις 25 Οκτωβρίου.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ζιβάνοβιτς αντίκρυσε μέσα σε δύο λεπτά (14′, 16′) τις δύο κίτρινες κάρτες, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και άνοιξε το σκορ στο 20′ με τον Αντώνη Παπακανέλλο, στο δεύτερο ημίχρονο και κόντρα στην ροή του αγώνα οι Ιταλοί ισοφάρισαν στο 61′ λεπτό με τον Πασκαλάου, αλλά το σύνολο του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου με δύο τέρματα στο 71′ και στο 86′ με Κωστουλά και Πνευμονίδη αντίστοιχα, έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. //ΜΛ.