Φιέστα τίτλου με νίκη για τη Νάπολι!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε το μυαλό της στο πανηγυρικό κλίμα που θα υπήρχε έτσι κι αλλιώς στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά κατάφερε να πάρει και τη νίκη κόντρα στη Φιορεντίνα, επικρατώντας με 1:0.

Από την ημέρα που χρίστηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια, η Νάπολη βιώνει απίστευτες στιγμές πανηγυρικού κλίματος. Στην αναμέτρηση της 34ης αγωνιστικής, οι “παρτενοπέι” έμελλε να κάνουν επίσημα τη φιέστα τους και κατάφεραν να επικρατήσουν με 1:0 της Φιορεντίνα, βγάζοντας την… υποχρεώση της αγωνιστικής.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι έδειχναν να έχουν το μυαλό τους στη φιέστα. Στο 5ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τελική, με τον Γιόβιτς να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Νάπολι, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν τελική με τον Ελμάς, ο οποίος σούταρε δυνατά από το όριο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα εξίσου άουτ. Η Φιορεντίνα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη στο ματς και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 17ο λεπτό, ο Γκολίνι έκανε εκπληκτική απόκρουση με το πόδι σε πλασέ του Γιόβιτς και οι “βιόλα” συνέχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα, αναζητώντας το γκολ. Στο 32′, η Νάπολι είχε καλή ευκαιρία με τον Ρασπαντόρι να σουτάρει πάνω στα σώματα και εν συνεχεία τον Ντι Λορέντζο να κάνει νέο σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Τερατσιάνο. Στο πρώτο ημίχρονο, καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να σκοράρει κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια δίχως σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η Νάπολι εμφανίστηκε λίγο πιο συγκεντρωμένη και στο 48ο έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Άμραμπατ έκανε πέναλτι στον Λομπότκα και ο Όσιμεν ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Τερατσιάνο απέκρουσε την εκτέλεσή του, κρατώντας το μηδέν. Ο Ντι Λορέντζο ήταν αυτός που πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο γκολκίπερ της Φιορεντίνα είχε ξανά απάντηση. Εν συνεχεία, οι “βιόλα” συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αναζητούσαν διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Γκολίνι. Στο 63′, πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν νέα σπουδαία στιγμή στο ματς. Ο Όσιμεν έκλεψε την μπάλα από τον Μιλένκοβιτς και έσκαψε την μπάλα, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή η φάση, όμως, θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, καθώς ο διαιτητής σφύριξε για επιθετικό φάουλ. Στο 72′, οι “παρτενοπέι” κέρδισαν νέο πέναλτι. Ο Όσιμεν ανέλαβε εκ νέου την εκτέλεση και αυτή τη φορά νίκησε τον Τερατσιάνο, κάνοντας το 1:0. Στο 80′, η Φιορεντίνα έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Βενούτι από τα δεξιά γύρισε την μπάλα και ο αμαρκάριστος Γκονζάλες εκτέλεσε αλλά αστόχησε από καλή θέση. Εν συνεχεία, η Νάπολι διατήρησε το προβάδισμά της και εν τέλει πήρε τη νίκη, πανηγυρίζοντας με ιδανικό τρόπο τη φιέστα του πρωταθλήματος.//Τ.

ΓΚΟΛ: 72′ Όσιμεν
Κίτρινες:-
Κόκκινη:-
Δοκάρι:-

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Γκολίνι, Έστιγκορντ, Κιμ, Ντι Λορέντζο, Ολιβέρα, Ντέμε (46′ Λομπότκα), Ελμάς, Ανγκισά, Λοζάνο (45+1′ Κβαρατσχέλια), Ρασπαντόρι (46′ Ζιελίνσκι), Όσιμεν (78′ Σιμεόνε)

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Ίγκορ, Μιλένκοβιτς, Ντόντο (46′ Βενούτι), Τέρζιτς, Άμραμπατ (75′ Κουαμέ), Ντάνκαν (66′ Μαντραγκόρα), Γκονζάλες, Μποναβεντούρα (66′ Καστροβίλι), Σοτίλ (75′ Σαπονάρα), Γιόβιτς

Νάπολι: Εκτός έδρας με Μόντσα (14/5)
Φιορεντίνα: Εντός έδρας με Φιορεντίνα (14/5)