Πρωταθλήτρια η Νάπολι μετά από 33 χρόνια (video)

Το περίμεναν πως και πως και επιτέλους έγινε πράξη! Οι “παρτενοπέι” πήραν τον βαθμό που χρειάζονταν καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1:1 με την Ουντινέζε εκτός έδρας, έγραψαν ιστορία και… ανέβηκαν στα ουράνια πανηγυρίζοντας το σκουντέτο έπειτα από 33 ολόκληρα χρόνια.

Η μεγάλη ώρα της στέψης έφτασε. Η Νάπολι “κλείδωσε” και μαθηματικά το Πρωτάθλημα, με την αντίστροφη μέτρηση να παίρνει τέλος και το πάρτι στη… γαλάζια πόλη επιτέλους να ξεκινά! Οι “παρτενοπέι” είναι Πρωταθλητές Ιταλίας έπειτα από 33 χρόνια και πλέον μπορούν να το γιορτάσουν με την… καρδιά τους όμως μόνο αυτοί ξέρουν.

Ουντινέζε – Νάπολι 1:0

Η Νάπολι μπήκε αποφασισμένη στα πρώτα λεπτά, άσκησε την πίεση που συνηθίζει στον αντίπαλο, όμως στο 13ο λεπτό και στην πρώτη ολοκληρωμένη επίθεσή της, η Ουντινέζε βρήκε δίχτυα. Ο Ουντότζι έκανε το γύρισμα προς τον Λόβρις, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μέρετ. Οι “παρτενοπέι” παρόλο που συνέχισαν απειλητικοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά, με την Ουντινέζε να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις καθώς βρίσκει χώρους. Στο 32ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τη Νάπολι, με τον Ελμάς να βγάζει τη σέντρα, τον Οσιμέν να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι των γηπεδούχων. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για τέρμα, όντας πίσω στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τη Νάπολι, που βρήκε το πολυπόθητο τέρμα στο 52ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ουντινέζε, ο Κβαρατσχέλια σούταρε, ο Σιλβέστρι απέκρουσε και ο Όσιμεν πήρε το ριμπάουντ, σούταρε και ισοφάρισε λυτρώνοντας την ομάδα του. Οι “παρτενοπέι” πίεσαν στη συνέχεια και βρήκαν ακόμη ένα γκολ που όμως ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Ο κίπερ των γηπεδούχων, είπε ξανά όχι με μεγάλο απόκρουση, αυτή τη φορά στο σουτ του Ζιελίνσκι. O ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε αισθητά, την ώρα που στο στάδιο “Ντιέγκο Μαραντόνα” και στη Νάπολη, οι φίλοι των “παρτενοπέι” είχαν ξεχυθεί στους δρόμους πανηγυρίζοντας έξαλλα την ιστορική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Έμπολι – Μπολόνια 3:0

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Έμπολι, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό, ο Λουκούμι στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του. Στη συνέχεια η Μπολόνια σκόραρε δύο φορές, στο 18′ και 27′ όμως το VAR ακύρωσε και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων λόγω παράβασης. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, η Έμπολι διπλασίασε τα τέρματά της με τον Άκπρο που με το κεφάλι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3:0 στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Καμπιάγκι και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Μπολόνια κέρδισε πέναλτι, με τον Ορσολίνι να εκτελεί εύστοχα και να μειώνει σε 3:1 για την ομάδα του.//