Σκορ και θέαμα στην Πορτογαλία | Ο Σλάγκερ την κράτησε όρθια

Οι αετοί της Λισαβώνας είχαν προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Ιταλούς και κατάφεραν να γυρίσουν από το εις βάρος τους 3-0 και να ισοφαρίσουν στο δεύτερο μέρος, ενώ η Σοσιεδάδ έμεινε στο 0-0 με την Σάλτσμπουργκ, με τους Αυστριακούς να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι της τρίτης θέσης.

Μπενφίκα-Ίντερ 3-3

Οι “αετοί” της Λισαβώνας γνώριζαν πως η πρόκριση για τις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League είχε χαθεί για την ομάδα τους, με την Ίντερ να ψάχνει νίκη για να φτάσει στην πρώτη θέση του ομίλου. Το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Μιλάνου έγινε πραγματικότητα από τον Ζοάο Μάριο ο οποίος χτύπησε τρεις φορές την ομάδα του Σιμεόνε Ιντζάγκι, με το πρώτο γκολ να μπαίνει στο 5ο λεπτό και το δεύτερο να έρχεται μετά από οκτώ λεπτά για να κλείσει με το σκορ του ημιχρόνου στο 34ο λεπτό στο 3-0. Οι Πορτογάλοι δεν ήθελαν να χαρίσουν τίποτα στους φιλοξενούμενους και έτσι συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος.

Οι “νερατζούροι” προσπάθησαν να σπάσουν το press των Πορτογάλων και έφτασαν στην μείωση του σκορ με τον Αρναούτοβιτς, σε μια αρκετά οριακή φάση με τον VAR να επικυρώνει το γκολ για την μείωση του σκορ σε 3-1. Στο 58ο λεπτό ο Φρατέζι μείωσε εκ νέου σε 3-2 και ο Αλέξις Σάντσεζ στο 72ο λεπτό να κάνει το 3-3 γυρίζοντας από την κόλαση. Τα έξι γκολ που επετεύχθηκαν ήταν και τα τελευταία σε μια αναμέτρηση με πολλά τέρματα και πάθος από τις δυο ομάδες που πάλεψαν, έχοντας διαφορετικούς στόχους.

Μπενφίκα (Σμιντ): Τρούμπιν, Οταμέντι, Αντόνιο, Μοράτο, Όρσενς, Φλοριέντε, Νέβες, Μάριο, Ντι Μαρία, Ράφα Σίλβα, Τενγκεστ

Ίντερ (Ιντζάγκι): Αουντέρο, Ντε Φράι, Μπίσεκ, Ατσέρμπι, Ασλάνι, Κλάσεν, Νταρμιάν, Φρατέσι, Κάρλος Αουγκούστο, Σάντσεθ, Αρναούτοβιτς

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Σάλτζμπουργκ 0-0

Στην Ισπανία η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν ήταν αυτή που “καιγόταν” για να πάρει αποτέλεσμα, καθώς Σάλτσμπουργκ ήθελε νίκη για να μπει στο κυνήγι της τρίτης θέσης για να πάει στην επόμενη φάση του Europa League. Οι φάσεις στο πρώτο μέρος ήταν ελάχιστες με τους Ισπανούς να μην έχουν διάθεση για να σκοράρουν και τους Αυστριακούς να μην έχουν της πολυτέλεια να απειλήσουν, λόγω της εξαιρετικής άμυνας των Ισπανών.

Στο δεύτερο μέρος οι Αυστριακοί δεν βγήκαν μπροστά για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League. Ο παράγοντας Σλάγκερ ήταν αυτός που κρατούσε στο παιχνίδι συνέχεια την ομάδα της Σάλτσμπουργκ με τους παίκτες της Σοσιεδάδ να μην μπορεί να παραβιάσει την εστία του Αυστριακού γκολκίπερ που κράτησε την ισοπαλία μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με την ομάδα του Στρούμπερ να παίρνει ένα αποτέλεσμα που μπορεί να την δώσει Ευρωπαϊκά φτερά για την συνέχεια της σεζόν.

Αναλυτικά οι αποψινές (29/11) αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής του Champions League:

19:45 Γαλατασαράι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3
19:45 Σεβίλλη – PSV Αϊντχόφεν 2-3
22:00 Μπάγερν Μονάχου – Κοπεγχάγη
22:00 Άρσεναλ – Λανς
22:00 Ρεάλ Μαδρίτης – Νάπολι
22:00 Μπράγκα – Ουνιόν Βερολίνου
22:00 Μπενφίκα – Ίντερ
22:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ – Red Bull Ζάλτσμπουργκ

Δείτε την αναλυτική βαθμολογία των ομίλων του Champions LeagueΕΔΩ.//ΓΡ.