Αγχώθηκε αλλά… κέρδισε

Μπορεί να δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και να αισθάνθηκε την… πίεση της Ουντινέζε, όμως, η Μίλαν επικράτησε με 4-2 στο “Τζιουσέπε Μεάτσα” και μπήκε “με το δεξί” στο ιταλικό πρωτάθλημα της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Όπως τελείωσαν την περυσινή σεζόν ξεκίνησαν τη φετινή οι “ροσονέρι”. Μπορεί για ένα 45λεπτο τα πράγματα να ήταν… δύσκολα, όμως, στο δεύτερο μισό έκανε την εμφάνισή της η Πρωταθλήτρια Ιταλίας. Ο Άντε Ρέμπιτς έδειξε από πολύ νωρίς ορεξάτος για τη φετινή σεζόν, σκοράροντας δύο φορές. Την πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα του Μιλάνου πραγματοποίησε ο Τσαρλς Ντε Κετελάρε.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν… από τη σέντρα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ροντρίγκο Μπεκάο νίκησε με κεφαλιά τον Μενιάν για το 1-0. Στο έβδομο λεπτό, ο Καλάμπρια εισέβαλε στην αντίπαλη περιοχή και κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ερναντέζ. Στο 15′, ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι βρήκε τον Ρέμπιτς με εξαιρετική σέντρα και ο Κροάτης ανέτρεψε το σκορ με δυνατό τελείωμα από κοντά. Παρ’ ότι η Μίλαν ήταν ανώτερη και ήλεγχε τον ρυθμό, οι “φριουλάνι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 45’+3′ με κεφαλιά του Μασίνα από σέντρα του Περέιρα.

Οι παίκτες του Πιόλι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και το έδειξαν πολύ γρήγορα. Μόλις στο 46′ ο Μπραχίμ Ντίαζ έκανε το 3-2 σε μια φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή. Στο 68ο λεπτό, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και συνεργάστηκε με τον Ρέμπιτς, ο οποίος “καθάρισε” το ματς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Αυτό ήταν και το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: Ερναντέζ 11′, Ρέμπιτς 15′, Ντίαζ 46′, / 2′ Μπεκάο, Μασίνα 45’+3′

Κίτρινες: Κρούνιτς 34′ / Σόππι 9′, Ροντρίγκο Μπεκάο 34′, Πέρεθ 55′, Εμποσελέ 90’+2′

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Κρούνιτς (Πομπεγκά 84′), Μπενασέρ, Λεάο (Οριγκί 84′), Ντίαζ (Ντε Κετελάρε 71′), Μεσσίας (Σαλεμάκερς 71′), Ρέμπιτς (Ζιρού 72′)

Ουντινέζε (Αντρέα Σοτίλ): Σιλβέστρι, Πέρεθ (Εμποσέ 67′), Νούιτινγκ, Ροντρίγκο Μπεκάο, Μασίνα (Εμποσέλε 83′), Μακενγκό (Σάμαρτζιτς 76′), Γουάλας (Λόβριτς 76′), Περέιρα, Σόππι, Ντεουλοφέου, Σαξές (Μπέτο 67′)