Την… πλήγωσε ο Χάαλαντ

Με γκολ του Νορβηγού επιθετικού στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 2-1 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου μετά από τις δυο πρώτες αγωνιστικές.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτή που μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, ανεβάζοντας την πίεση προς την εστία της Ντόρτμουντ. Κάποιες πλαγιοκοπήσεις των παικτών του Γκουαρδιόλα δεν απέφεραν καρπούς. Το σουτ του Γκρίλις στο 17′ από τα πλάγια της περιοχής κόντραρε πριν φτάσει στην εστία του Μάιερ. Η άμυνα των Βεστφαλών πάντως κρατούσε κοντά τις γραμμές της και δεν επέτρεπε κινήσεις ανάμεσά τους στους “πολίτες”.

Στο 26′ προσπάθεια του Κανσέλο να απειλήσει από πλάγια θέση, κοντρόλ και σουτ με τη μία, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Συνέχισε η Μάντεστερ Σίτι να αναζητεί διόδους προς την περιοχή της Ντόρτμουν, με τον Χάαλαντ να είναι ο ποδοσφαιριστής που είχε ακουμπήσει τη μπάλα λιγότερες φορές από όλους στο πρώτο μέρος. Οι προσπάθειες των Γκρίλις και Ντε Μπρόινε δεν απέδωσαν καρπούς και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Με την έναρξη της επανάληψης η Ντόρτμουντ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στην αναμέτρηση, με τον Ρόις να υποδέχεται την κάθετη του Ρέινα και να αστοχεί απέναντι στον Έντερσον. Στην επόμενη φάση στο δεύτερο ημίχρονο η Μπορούσια πήρε το προβάδισμα. Μετά από κόρνερ του Ρόις ο Μπέλινγχαμ πήρε κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και άνοιξε το σκορ με τον Έντερσον να μην μπορεί να αντιδράσει στο 56′. Στο 66′ απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τη Σίτι με τον Χάαλαντ να βρίσκει εκτέλεση εντός περιοχής και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Ο ρυθμός έπεσε στο ματς, ωστόσο οι “πολίτες” έβγαλαν την αντίδραση που έψαχναν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 80ο λεπτό, ο Στόουνς υποδέχτηκε την μπάλα στην άκρη της περιοχής και με μια εξαιρετική ενέργεια, ισοφάρισε σε 1-1. Μετά από τέσσερα λεπτά (84′), το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρδιόλα, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με 2-1. Ο Κανσέλο έκανε τη σέντρα και ο Χάαλαντ βρήκε τον χώρο που χρειαζόταν μέσα στην περιοχή των Γερμανών και έκανε το 2-1 με ένα τρομερό… ακροβατικό, χωρίς να το πανηγυρίσει, πληγώνοντας έτσι την πρώην του ομάδα. Η Ντόρτμουντ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ο Μάλεν δεν κατάφερε μετά από μια ατομική ενέργεια να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον.

Γκολ: 80′ Στόουνς, 84′ Χάαλαντ / 56′ Μπέλιγχαμ

Κίτρινες: 53′ Ρόντρι, 90+4′ Φόντεν / 79′ Μάλεν, 88′ Εσκάν, 90+4′ Μενιέ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Ακέ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιουντογκάν (58′ Μπερνάρντο Σίλβα), Μαχρέζ (58′ Άλβαρες), Χάλαντ (90′ Φίλιπς), Γκρίλις (58′ Φόντεν).

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Έντιν Τέρζιτς): Μάιερ, Μενιέ, Σούλε, Χούμελς, Γκερέιρο, Μπέλινχαμ, Τζαν, Εσκάν (88′ Μουκοκό), Ρέινα (62′ Μάλεν), Μοντέστε (78′ Σλότερμπεκ), Ρόις (88′ Αντεγέμι).