“Καρέ” η Σίτι με Χάαλαντ να… τρομοκρατεί

Η Σεβίλλη υποδέχθηκε τους “πολίτες” στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι “πολίτες” με τη γνωστή… συνταγή του Νορβηγού επιθετικού πήραν την νίκη με 4-0.

Οι “πολίτες” σαν σε… προπόνηση στο δεύτερο μέρος “διέλυσαν” τους Ανδαλουσιάνους και έφτασαν στο εμφατικό 4-0 με τον Χάαλαντ να σημειώνει δύο γκολ. Το δείκτη του σκορ ανέβασε ο Φόντεν, ενώ το… καρέ συμπλήρωσε ο Ντίαζ με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Σεβίλλη να μπαίνει δυνατά, ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Στη συνέχει οι “πολίτες” ισορρόπησαν το ματς, παίρνοντας την κατοχή και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Φόντεν πέρασε μία πολύ ωραία πάσα στον Ντε Μπρόινε και αυτός από τα δεξιά γύρισε τη μπάλα στην περιοχή για τον Χάαλαντ, ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Ανδαλουσιανών. Η Σίτι προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα της, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπουνού στο 30′. Η Σεβίλλη προσπάθησε να φανεί απειλητική, χωρίς όμως να τα καταφέρνει ιδιαίτερα και έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με τους “γαλάζιους” να έχουν προβάδισμα με 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Σίτι δεν χρειάστηκε και πολύ χρόνο για διευρύνει το προβάδισμα της. Ο Φόντεν στο 58′ έκανε αλλεπάλληλες προσποιήσεις και τελικά με ένα συρτό, αλλά δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία των Σεβιγιάνων ανεβάζοντας έτσι το δείκτη του σκορ στο 2-0. Εννέα λεπτά αργότερα, ποιος άλλος; Ο Χάαλαντ και πάλι βρήκε δίχτυα. Μετά από αντεπίθεση της Σίτι, ο Φόντεν μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Μπουνού απέκρουσε και ο Νορβηγός ήταν ακριβώς εκεί που έπρεπε, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το… κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Ντίαζ στο 90’+2′, όταν ο Κανσέλο τον βρήκε υπέροχα και εκείνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Έτσι η Σίτι πήρε εύκολα το πρώτο της τρίποντο στη φάση των ομίλων με τον Χάαλαντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Γκολ: 20′, 67′ Χάαλαντ, 58′ Φόντεν, 90’+2′ Ντίαζ

Κίτρινες: 89′ Μιρ

Σεβίλλη (Γιούλεν Λοπετέγκι): Μπουνού, Καρμόνα, Γκούντελ, Νιανζού, Νάβας, Ράκιτιτς (Μιρ 46′), Ντιλέινι (Τζόρνταν 46′), Ακούνια, Ίσκο (Γιανουζάι 78′), Γκόμες (Σούσο 73′), Τέγιες (Ντόλμπεργκ 57′)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Ακάντζι, Γκόμεθ, Ντε Μπρόινε (Μαχρέζ 78′), Ρόδρι (Φίλιπς 78′), Φόντεν (Πάλμερ 70′), Σίλβα, Χάαλαντ (Άλβαρεζ 70′), Γκρίλις (Γκουντογκάν 62′)