Την “λύτρωσε” ο Ράις… με επιβεβαίωση Ζεσούς

Στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Premier League η Άρσεναλ επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 3-1, με το παιχνίδι να έχει πολλές στιγμές για την επίτευξη περισσότερων γκολ, καθώς ο VAR έπρεπε αρκετές φορές να επέμβει ώστε να αλλάξει τις αποφάσεις του Άντονι Τέιλορ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Άρσεναλ να μπαίνει στην αναμέτρηση για να κρατήσει τον έλεγχο της μπάλας και να βγει κατά κύματα μπροστά από την εστία του Ονάνα. Οι “Κανονιέρηδες” είχαν αρκετές στιγμές στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά η Γιουνάιτεντ με τον Μαρτίνεζ και τον Λιντελόφ είχα εξαιρετική αμυντική λειτουργία, κόβοντας όλα τα σουτ της ομάδας του Αρτέτα. Σε μια φάση όπου ο Όντεγκαρντ έκανε παράλληλη πάσα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, οι “κόκκινοι διάβολοι” έκλεψαν την μπάλα και με μια πάσα του Κρίστιαν Έρικσεν, άνοιξε το γήπεδο για τον Ράσφορντ με τον Άγγλο επιθετικό να πλασάρει στην δεξιά γωνία του Ράμσντεϊλ για να κάνει το 1-0 στο “Έμιρεϊτς“.

Η χαρά της ομάδας του Έρικ Τεν Χαγκ δεν κράτησε πολύ καθώς ένα λεπτό μετά, ο Όντεγκαρντ έκανε το 1-1 σε μια άρτια κυκλοφορία τω γηπεδούχων στην μεγάλη περιοχή της Μάντσεστερ. Η Άρσεναλ συνέχισε να πυρπολεί τους “Μπέμπηδες” χωρίς αποτέλεσμα με το ισόπαλο σκορ να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα  ψάχνει το τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Γιουνάιτεντ. Χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, η Άρσεναλ δυο λεπτά πριν την συμπλήρωση 60 λεπτών, κέρδισε πέναλτι με τον Χάβερτς, αλλά το VAR να αλλάζει την απόφαση του Άντονι Τέιλορ και το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, έψαξε τα γκολ σε αντεπιθέσεις σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πετυχαίνοντας το στο 88ο λεπτό με τον Γκαρνάτσο, αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ, σε μια οριακή φάση που χρειάστηκε η επιβεβαίωση του VAR.

Η Άρσεναλ ήταν εκείνη που έψαχνε με υπομονή το γκολ, αλλάζοντας την μπάλα κυρίως στην αριστερή της πτέρυγα και από ένα κόρνερ στις καθυστερήσεις, ο Ντέγκλαν Ράις κατάφερε μετά από μια κόντρα στην μεγάλη περιοχή, πήρε το ριμπάουντ και νίκησε τον Ονάνα για να κάνει το 2-1 96ο λεπτό. Οι “Κόκκινοι Διάβολοι” ανοίχτηκαν για να πετύχουν την ισοφάριση, όμως σε μια αντεπίθεση, οι “Κανονιέρηδες” κλείδωσαν το παιχνίδι με τον Γκάμπιελ Ζεσούς. Αυτή είναι η τρίτη νίκη για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα στην σεζόν, με το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ να μένει στους έξι βαθμούς.

ΓΚΟΛ:  27′ Ράσφορντ,  28′ Όντεγκαρντ, 96′ Ράις, 111′ Γκάμπριελ Ζεσούς
Κίτρινες: 38′ Λιντελόφ, 40′ Σακά, 65′ Μαρτίνες, 68′ Ονάνα, 89′ Γκάμπριελ Ζεσούς

ΑΡΣΕΝΑΛ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο (76′ Τομιγιάσου), Έντεγκαρντ (90+9′ Ζορζίνιο), Ράις, Χάβερτς (77′ Βιέιρα), Σακά, Ενκετιά (76′ Ζεζούς), Μαρτινέλι (90′ Νέλσον)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ(Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ (84′ Έβανς), Μαρτίνες (67′ Μαγκουάιρ), Νταλότ, Καζεμίρο, Έρικσεν, Άντονι (84′ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (67′ Χόιλουντ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στην Premier League: