Υπέταξε τη Νιούκαστλ με χατ τρικ του Φέργκιουσον η Μπράιτον

Την ποιότητα της έδειξε η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, νικώντας με 3-1 τις “καρακάξες” με πρωταγωνιστή του αγώνα τον 18χρονο Ιρλανδό επιθετικό.

Η Μπράιτον δεν άφησε περιθώριο στη Νιούκαστλ να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το ματς. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα έκανε την ομάδα που τερμάτισε τέταρτη στο περσινό πρωτάθλημα να φαντάζει… νεοφώτιστη. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ίβαν Φέργκιουσον που με χατ τρικ έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Γουίλσον κάνοντας το 3-1.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ, είχε την πλήρη κυριαρχία του αγώνα και κατάφερε να την μετουσιώσει σε γκολ στο 27ο λεπτό με τον Φέργκιουσον. Ο 18χρονος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή, αξιοποιώντας στο έπακρο το… ριμπάουντ κάνοντας το 1-0 για τους “Γλάρους“. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι αν και η Μπράιτον κράτησε την υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, με το σκορ υπέρ της ομάδας του Ντε Τζέρμπι να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων στο ματς συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Όλα αυτά… μέχρι το 65ο λεπτό, όταν ο Φέργκιουσον έκανε δύο τα τέρματα του με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ που άφησε άγαλμα τον Πόουπ για το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο 18χρονος Ιρλανδός επιθετικός πέτυχε χατ τρικ. Ο πρωταγωνιστής του αγώνα πήρε την μπάλα στο όριο της περιοχής και με ένα σουτ νίκησε ξανά των γκολκίπερ της Νιούκαστλ κάνοντας το 3-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουίλσον μετά από ατομική ενέργεια μείωσε σε 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 27′ Φέργκιουσον

Κίτρινες: 83′ Λάμπτεϊ, 86′ Μίλνερ, 90+5 Νταχούντ, 90’+8′ Λαλάνα / 23′ Γκόρντον, 43′ Σαρ, 76′ Μπέρν

Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι): Φερμπρούγκεν, Φαν Χέκε, Ντάνκ, Φέλτμαν, Εστουπινάν, Γκρος (88′ Αντίνγκρα), Γκίλμουρ (77′ Νταχούντ), Μάρτς (81′ Λαλάνα), Ζοάο Πέδρο (77′ Λάμπτεϊ), Μιτόμα, Φέργκιουσον (81′ Μίλνερ)

Νιουκάστλ (Έντι Χάου): Πόουπ, Μπέρν, Σαρ, Τάργκετ (74 Λασέλς), Τρίπιερ, Ζοέλινγκτον (58′ Γουίλσον), Γκιμαράες, Τονάλι (58′ Λόνγκσταφ), Αλμιρόν (58′ Άντερσον), Γκόρντον , Ίσακ (74′ Μπάρνς)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στην Premier League: