Ανέλαβε την ευθύνη για την ήττα ο Ονάνα

Ο τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέλαβε την ευθύνη για την ήττα της ομάδας του στο Champions League από την Μπάγερν Μονάχου την Τετάρτη (20/09).

Οι Βαυαροί “χτύπησαν” δύο φορές μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο στην “Allianz Arena”, για να νικήσουν τελικά με 4-3 στην πρεμιέρα της στον πρώτο ομίλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ένα λάθος του Αντρέ Ονάνα έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν, όταν το σουτ του Λερόι Σανέ γλίστρησε από τα χέρια του Καμερουνέζου κίπερ και κατέληξε στα δίχτυα.

«Είναι δύσκολο να χάσεις με αυτόν τον τρόπο γιατί αισθάνομαι στην αρχή, ξεκινήσαμε πολύ καλά. Μετά από το λάθος μου, χάσαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού», είπε ο τερματοφύλακας των “κόκκινων διαβόλων” στο “TNT Sports”.

«Είναι μια δύσκολη κατάσταση και ειδικά για μένα γιατί είμαι αυτός που απογοήτευσε την ομάδα. Αλλά η ομάδα ήταν πολύ καλή, νομίζω ότι εξαιτίας μου δεν κέρδισε αυτό το παιχνίδι.
Πρέπει απλώς να προχωρήσουμε. Αυτή είναι η ζωή του τερματοφύλακα και, αν δεν κερδίσαμε σήμερα, είναι εξαιτίας μου».

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ, είπε ότι ο Ονάνα, ο οποίος μετακόμισε στο “Old Traford” από την Ίντερ τον Ιούλιο, έχει τη νοοτροπία να ανακάμψει.

«Στο ποδόσφαιρο συνολικά, υπάρχουν πάντα λάθη, και αυτό είναι ένα λάθος», είπε ο Ολλανδός στους δημοσιογράφους. «Επομένως, δεν θα το κάνουμε μεγαλύτερο από όσο είναι. Θα ανακάμψει και είναι πολύ σημαντικός παίκτης».//Λ.