Στους Βαυαρούς η ματσάρα του Μονάχου

Σε ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα, η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν ανώτερη κόντρα στους “κόκκινους διάβολους”, επικράτησε με 4-3 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Champions League. H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέχτηκε τουλάχιστον τρία γκολ σε τρία διαδοχικά ματς για πρώτη φορά μετά από τον Δεκέμβριο του 1978.

O αγώνας

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Μάντσεστερ στο ματς. Οι “κόκκινοι διάβολοι” στο 4′ έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ντέιβις έκοψε σωτήρια τη μπάλα πριν την προωθήσει στα δίχτυα με προβολή ο Πελίστρι ενώ στη συνέχεια ο Ούλραϊχ απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Έρικσεν από πλεονεκτική θέση. Στο 18′ ο Ράσφορντ προσπάθησε να απειλήσει, αλλά η προσπάθεια του πέρασε εκτός εστίας. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με τον Σανέ, μετά από σημαντικό λάθος του Ονάνα, ο οποίος δεν συγκράτησε την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μουσιάλα έκανε εξαιρετική προσπάθεια, έδωσε στον Γκνάμπρι, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε ξανά στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Χόιλουντ, ήταν τυχερός, οι κόντρες τον ευνόησαν και κατάφερε να κερδίσει τον Ούλραϊχ για το 2-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων, δεν κράτησε για πολύ. Στο 52′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του χέρι του Έρικσεν μετά από κεφαλιά του Ουπαμεκάνο. Ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR, καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάρι Κέιν, ο οποίος δεν λάθεψε από την… άσπρη βούλα για το 3-1. Στο 62′ ο Άγγλος σέντερ φορ προσπάθησε να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, αλλά ο Ονάνα αυτή τη φορά είχε απάντηση. Οι Βαυαροί πολιορκούσαν και με τον Σανέ να δοκιμάζει τα πόδια του από μακριά, έφτασαν μία ανάσα από το τέταρτο τέρμα τους. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Μάντσεστερ μπήκε στο παιχνίδι, με τον Κασεμίρο να κρατά με αυταπάρνηση την κατοχή και πεσμένος στο έδαφος να κερδίζει τον Ούλραϊχ. Ωστόσο, ξανά η Μπάγερν είχε άμεση απάντηση, με τον Τελ να παίρνει τρομερή ασίστ από τον Κίμιχ και να… γράφει το 4-2, τελειώνοντας το ματς. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάντσεστερ κατάφερε και πάλι να μειώσει ξανά με τον Κασεμίρο, μετά από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

ΓΚΟΛ: 28′ Σανέ, 32′ Γκνάμπρι, 53′ Κέιν (πεν.), 90′ + 1′ Τελ / 49′ Χόιλουντ, 88′, 90′ + 3′ Κασεμίρο
Κίτρινες: 63′ Γκορέτσκα / 62′ Μαρτίνες
Κόκκινη: –
Δοκάρι: 90′ + 1′ Μίλερ
Stats: O Σερζ Γκνάμπρι έφτασε τα 7 γκολ στις έξι τελευταίες συμμετοχές του στο Champions League απέναντι σε αγγλικές ομάδες, έχοντας σκοράρει με την Μπάγερν 4 φορές απέναντι στην Τότεναμ και 2 κόντρα στην Τσέλσι.
H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέχεται 3+ γκολ σε τρία διαδοχικά ματς για πρώτη φορά μετά από τον Δεκέμβριο του 1978.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τόμας Τούχελ): Ούλραϊχ, Ουπαμεκανό, Κιμ, Λάιμερ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Μουσιάλα (75′ Τσούπο Μότινγκ), Σανέ (87′ Τελ), Γκνάμπρι (63′ Κομάν), Κέιν (87′ Μίλερ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Έρικ τεν Χάγκ): Ονανά, Νταλότ, Λίντελεφ, Μαρτίνες, Ρεγκιλόν, Κασεμίρο, Έρικσεν (69′ Μακτόμινεϊ), Φερνάντες, Πελίστρι (81′ Γκαρνάτσο), Ράσφορντ, Χόιλουντ (81′ Μαρσιάλ).//Κ.