Τυφώνας Λίβερπουλ…

Δίχως έλεος η Λίβερπουλ σκόρπισε την Μπόρνμουθ και έδειξε με εμφατικό τρόπο τα δόντια της! Η ομάδα του Κλοπ νίκησε με 9-0 και έφτασε στην πρώτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας τον Τσιμίκα να μοιράζει δύο ασίστ.

Η Λίβερπουλ “ξέσπασε” απέναντι στην ανήμπορη Μπόρνμουθ και έτσι κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο της σεζόν, για την τρίτη αγωνιστική. Στο τέλος του πρώτου μέρους οι “ρεντς” είχαν προβάδισμα πέντε τερμάτων, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, ενώ στο δεύτερο βρήκαν… δίχτυα άλλες τέσσερις φορές, γράφοντας το εξωπραγματικό 9-0.

Το ξεκίνημα ήταν… εκρηκτικό για την ομάδα του Κλοπ. Μόλις στο 3′ ο Λουίς Ντίαζ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Φιρμίνο και άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος δημιούργησε εκ νέου με τον Έλιοτ να εξαπολύει ένα φανταστικό σουτ από μακρινή απόσταση για το 2-0. Στο 28′, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με φανταστική προσπάθεια από τα 25+ μέτρα. Την ασίστ είχε για άλλη μια φορά ο Φιρμίνο. Ο 30χρονος, όμως, δεν έμεινε εκεί και στο 31ο λεπτό έκανε το 4-0 εκμεταλλευόμενος κόντρα από πάσα του Σαλάχ. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Φαν Ντάικ σκόραρε με κεφαλιά από κόρνερ για το 5-0. Πρόκειται για την πρώτη φορά στην ιστορία της Λίβερπουλ, που πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο, με τη Λίβερπουλ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 6-0, χάρη σε αυτογκόλ του Μέφαμ στο 46ο λεπτό. Στο 63′ η “ανελέητη” ομάδα του Μέρσεισάιντ συνέχισε να… ξεζουμίζει να τα “κεράσια” με τον Φιρμίνο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το 7-0. Δέκα λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας οι “ρεντς” με τον Καρβάλιο έγραψαν το 8-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντίαζ, με τον Κώστα Τσιμίκα να εκτελεί το κόρνερ και τον Κολομβιανό επιθετικό να σκοράρει με κεφαλιά, γράφοντας το εξωφρενικό 9-0. Η Λίβερπουλ δεν αστειευόταν και έδειξε ότι… επέστρεψε για τα καλά, μετά τα αρνητικά αποτελέσματα των πρώτων τριών αγωνιστικών.

ΓΚΟΛ: 3′ Ντίαζ, 6′ Ελίοτ, 28′ Αλεξάντερ-Άρνολντ, 31′ Φιρμίνο, 45’+1′ Φαν Ντάικ, 46′ Μέφαμ (αυτ.), 63′ Φιρμίνο, 80′ Καρβάλιο, 85′ Ντίαζ

Κίτρινες: 35′ Σμιθ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον (Τσιμίκας 69′), Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (Κλαρκ 83′), Έλιοτ (Καρβάλιο 46′), Φαμπίνιο, Χέντερσον (Μπάισετιτς 70′), Ντίαζ, Σαλάχ, Φιρμίνο (Μίλνερ 70′)

Μπόρνμουθ (Σκοτ Πάρκερ): Τράβερς, Λέρμα, Μέφαμ (Μπεβάν 82′), Σένεσι, Σμιθ (Σολάνκε 46′), Κουκ (Πίαρσον 77′, Μαρκόντες 82′), Κρίστι (Μπίλινγκ 46′), Ζεμούρα, Τάβερνιερ, Μουρ, Άντονι