“Σόκαρε” τη Λίβερπουλ η Λιντς

Τα “παγώνια” προηγήθηκαν, όμως οι “κόκκινοι” ισοφάρισαν και πίεσαν ασφυκτικά τους “φιλοξενούμενους” που κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Σάμερσβιλ έκαναν το 2-1 και πανηγύρισαν ένα ιστορικό διπλό μετά από 21χρόνια.

Η Λίβερπουλ γνώρισε την πρώτη ήττα της με βασικό τον Φαν Ντάικ στο Άνφιλντ και δεύτερη διαδοχική στο πρωτάθλημα από τη Λιντς, που φάνηκε αντάξια των προσδοκιών, άντεξε και στο τέλος πέτυχε το γκολ που της έδωσε το ιστορικό διπλό. Οι “κόκκινοι” πλέον βρίσκονται στην 9η θέση με 16 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εφιαλτικά για τη Λίβερπουλ, η οποία δέχθηκε γκολ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Γκόμεζ πρόλαβε τη μπάλα πριν βγει άουτ, γύρισε στα… τυφλά στον Άλισον, με τον Βραζιλιάνο κίπερ να γλιστρά και να μην προλαβαίνει τη μπάλα και τον Ροντρίγκο να πετυχαίνει ένα από τα πιο εύκολα τέρματα της καριέρας του σε κενή εστία. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με την εξαιρετική συνεργασία Ρόμπερτσον, Νούνιες και Φριμινο, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ-α-τετ και τον Μελιέ να αποκρούει. Δέκα λεπτά μετά το σοκ του 1-0, η Λίβερπουλ βρήκε την ισοφάριση. Ο Άρνολντ έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ρόμπερτσον, ο οποίος σήκωσε τη μπάλα για τον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Τα “παγώνια” απάντησαν άμεσα με το τετ-α-τετ του Χάρισον που νικήθηκε από τον Άλισον αλλά και το δοκάρι του Άαρονσον στο 20′. Η Λίβερπουλ στη συνέχεια έψαξε να βρει χώρους, να διασπάσει την άμυνα της Λιντς, όμως οι “φιλοξενούμενοι” ήταν καλά οργανωμένοι και πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο μέρος, επικρατούσε η ίδια εικόνα με το πρώτο 45λεπτο, τους “κόκκινους” να προσπαθούν να δημιουργήσουν και τα “παγώνια” να απειλούν κυρίως στην κόντρα. Η πρώτη καλή φάση ανήκε στον Σαλάχ, ο οποίος έφτασε μόνος του στην περιοχή, το τελείωμά του όμως δεν ήταν καλό, με την μπάλα να περνά άουτ. Ο Μπάμφορντ λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο εξαπέλυσε το σουτ, όμως ο Άλισον μπλόκαρε εύκολα.

Όσο περνούσε η ώρα, η πίεση της Λίβερπουλ ήταν ασφυκτική, έχοντας κλείσει τη Λιντς στα καρέ της, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού. Στο 66′ ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία των “γηπεδούχων” στην επανάληψη. Ο Σαλάχ έκλεψε τη μπάλα από τον Κούπερ, πάσαρε στον Νούνιες, βγάζοντάς τον απέναντι στον πορτιέρο των “παγωνιών”, ο οποίος… νίκησε τον Ουρουγουανό. Στο 70 λεπτό, ο Σαλάχ επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Αιγύπτιος βρέθηκε ξανά μέσα στην περιοχή, έκανε σέντρα-σουτ, όμως δεν κατάφερε να βρει κάποιον συμπαίκτη του, με τη μπάλα να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο τελευταίο 20λεπτο, η Λιντς κλείστηκε πίσω, με τους “κόκκινους” να τη… σφυροκοπούν ψάχνοντας το νικητήριο τέρμα. Στο 79′ ο Νούνιες έπιασε εξαιρετικό σουτ, όμως ο Μελιέ είπε και πάλι “όχι”, δηλώνοντας για ακόμη μια φορά παρών. Οι “φιλοξενούμενοι” απείλησαν για ακόμη μια φορά με τους Μπάμφορντ και Κρίστενσεν, χωρίς όμως να καταφέρουν να… τελειώσουν τις φάσεις. Στη συνέχεια ο Φιρμίνο, δέχθηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Γάλλο να σώζει και πάλι την ομάδα του. Απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού στο τελευταίο μισάωρο η Λίβερπουλ, πιέζοντας ανελέητα τα “παγώνια”. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού και από το πουθενά, η Λιντς πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Σάμερβιλ κηνύγησε χαμένη μπαλιά στην περιοχή, κάνοντας το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα, με τον Άλισον να μην μπορεί να αντιδράσει, βάζοντας και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Το παιχνίδι τελείωσε με τη Λιντς να πετυχαίνει ένα ιστορικό διπλό στο Άνφιλντ μετά από 21 χρόνια, αναγκάζοντας τη Λίβερπουλ να γνωρίσει τη δεύτερη διαδοχική ήττα της στο πρωτάθλημα με βασικό τον Φαν Ντάικ.

Γκολ: 14′ Σαλάχ / 4′ Ροντρίγκο, 88′ Σάμερβιλ

Κίτρινες: 90′ Σάμερβιλ

Δοκάρι: 20′ Άαρονσον

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (79′ Μίλνερ), Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Έλιοτ (60′ Τζόουνς), Φαμπίνιο (61′ Χέντερσον), Τιάγκο, Φιρμίνο, Σαλάχ, Νούνιες

Λιντς: Μεσλιέ, Κρίστενσεν, Κοχ, Κούπερ, Στράουκ, Άνταμς, Ρόκα, Χάρισον (72′ Γκνοτό), Άαρονσον, Σάμερβιλ (90+1 Άιλινγκ), Ροντρίγκο (51′ Μπάμφορντ)