“Εξάρα” στο “Έλαντ Ρόουντ” για την… κανονική Λίβερπουλ

Οι “κόκκινοι” του Γιούργκεν Κλοπ με μία εμφάνιση από τα παλιά, επικράτησαν εκτός έδρας με το εμφατικό 6:1 της Λιντς και παρέμειναν στο… κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Θυμίζοντας τον… κανονικό εαυτό της, η Λίβερπουλ συνέτριψε την 16η Λιντς μέσα στο “Έλαντ Ρόουντ” (6:1), διέκοψε ένα σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη (δύο ήττες και δύο ισοπαλίες) και παρά το γεγονός ότι παραμένει όγδοη στη βαθμολογία της Premier League, απέχει πλέον έξι βαθμούς από την πέμπτη Τότεναμ και μάλιστα με ματς λιγότερο από τα “σπιρούνια”.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε δις και πέτυχε ένα ιστορικό επίτευγμα στην Premier League. Ο Αιγύπτιος σταρ έφτασε τα 107 γκολ με το αριστερό στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού πρωταθλήματος και έγινε ο ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα τέρματα με αυτό το πόδι στην ιστορία της λίγκας, ξεπερνώντας τον Ρόμπι Φάουλερ (105).

O AΓΩΝΑΣ

Πήρε μπάλα στα πρώτα λεπτά η Λίβερπουλ, ενώ η Λιντς ήταν… οχυρωμένη στο δικό της μισό και έψαχνε την κόντρα επίθεση. Στο 7′ οι γηπεδούχοι απείλησαν έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, με τον Ροντρίγκο να πιάνει την κεφαλιά και τον Άλισον να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Νέα προσπάθεια από τον Ροντρίγκο στο 9′, που δοκίμασε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Άλισον, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ. Οι “κόκκινοι” γύριζαν την μπάλα με πολλή υπομονή, προσπαθώντας να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και οι πρώτη του καλή στιγμή ήρθε στο 15′, με τον Ζότα να σουτάρει από δύσκολη γωνία και τον Μεσλιέ να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των “κόκκινων” στο 22′, με τον Σινιστέρα να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε και το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει εκτός εστίας. Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 35′. Ο Αλεξάντερ Άρνολντ πήρε την μπάλα, έδωσε στον Σαλάχ, αυτός τη γύρισε και πάλι στον Άγγλο διεθνή μπακ, που έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Χάκπο που σε κενή εστία έκανε το 1:0. Τέσσερα λεπτά αργότερα (39′), οι “κόκκινοι” διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ωραία αντεπίθεση, με τον Ζότα να δίνει στον Σαλάχ, αυτός πήρε ωραία την μπάλα μπροστά του, έκανε το σουτ με το αριστερό και έκανε το 2:0 για του φιλοξενούμενους. Αν και για 35 λεπτα… πάλευε να βρει τη λύση στον αμυντικό γρίφο της Λιντς, δυο ευκαιρίες μέσα σε τέσσερα λεπτά αρκούσαν στη Λίβερπουλ για να χτίσει βάσεις νίκης, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ της 2:0.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες. Αρχικά στο 47′ ο Κονατέ υποδέχτηκε την μπάλα, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ, με τον Σινιστέρα να πιέζει, να κλέβει την μπάλα και με ωραίο σκαφτό σουτ να νικάει τον Άλισον, μειώνοντας το σκορ για τη Λιντς σε 2:1. Η απάντηση της Λίβερπουλ όμως ήταν άμεση. Τρομερή κάθετη μπαλιά του Τζόουνς στην πλάτη της άμυνας, ο Ζότα εκτέλεσε με όμροφο πλασέ τον Μεσλιέ στο τετ-α-τετ και επανέφερε τη διαφορά στα δυο γκολ στο 52′. Η Λιντς είχε δοκάρι στο 64′! Τρομερό σουτ του Άαρονσον έξω από την περιοχή, η μπάλα τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Άλισον. Στο 64′ η Λίβερπουλ “κλείδωσε” τη νίκη της. Τρομερή ανάπτυξη από τους “κόκκινους”, ο Χάκπο μοίρασε στον Σαλάχ στην περιοχή και ο Αιγύπτιος πλάσαρε υπέροχα στο τετ-α-τετ για το 4:1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Παράσταση από τους “κόκκινους”, που απόψε (17/4) θύμισαν κάτι από τον παλιό εαυτό τους πετυχαίνοντας και πέμπτο γκολ στο 74′. Ο Χέντερσον γύρισε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, ο Ζότα έπιασε μονοκόμματο σουτ και την έστειλε στη γωνία της εστίας του Μεσλιέ για το 5:1. Ο Νούνιες στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 6:1 για την Λίβερπουλ με ωραίο τελείωμα.

ΓΚΟΛ: 47′ Σινιστέρα / 35′ Χάκπο, 39′,64′ Σαλάχ, 52′,74′ Ζότα, 90′ Noύνιες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 42′ Φαμπίνιο