Πίκφορντ και δοκάρια της στέρησαν τη νίκη

Σε ένα ματς που είχε αμέτρητες ευκαιρίες και έναν… φρενήρη ρυθμό, Έβερτον και Λίβερπουλ δεν κατάφεραν να σκοράρουν και… κόλλησαν στο 0-0 στο “Γκούντινσον Παρκ”.

Με τον Τζόρνταν Πίκφορντ αλλά και τα… δοκάρια του να είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρτ “έκλεψε” τον βαθμό της ισοπαλίας από τους Κυπελλούχους Αγγλίας. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έχασαν πάρα πολλές σημαντικές ευκαιρίες, όμως δεν σκόραραν ποτέ και έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν την τρίτη σερί τους νίκη. Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε για 59′ λεπτά έως ότου αντικαταστάθηκε από τον Τζέιμς Μίλνερ.

Η Έβερτον έδειξε μια σχετική κινητικότητα στα πρώτα λεπτά, όμως, δεν απείλησε με ιδιαίτερο τρόπο τον Άλισον. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Λίβερπουλ ισορρόπησε το παιχνίδι, παίρνοντας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 32′, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Ντέιβις σταμάτησε στο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα, οι “κόκκινοι” είχαν δύο δοκάρια. Σε πρώτη φάση ο Νούνιες σούταρε από δύσκολη θέση, με τον Πίκφορντ να αλλοιώνει, τον Ντίας να παίρνει το “ριμπάουντ” αλλά και η δική του προσπάθεια είχε την ίδια κατάληξη. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Η ρυθμός στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν… πεσμένος, με τους τερματοφύλακες να μην απειλούνται ιδιαίτερα. Στο 63′, ο Πάτερσον παραλίγο να ανοίξει το σκορ, όμως, το σουτ του βρήκε κόντρα στην άμυνα και κατέληξε σε κόρνερ. Στο επόμενο τρίλεπτο, η Λίβερπουλ “αφυπνίστηκε” και άρχισε να… σφυροκοπάει την αντίπαλη εστία. Στο 64′ ο Φιρμίνο σούταρε από κοντινή απόσταση αλλά ο Πίκφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο Βραζιλιάνος απείλησε εκ νέου με μια κεφαλιά μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, όμως και αυτή αντιμετωπίστηκε. Στο 65′, σε φάση διαρκείας, ο Φαμπίνιο είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του αλλά το δυνατό του σουτ έγινε άλλη μια σπουδαία απόκρουση του αρχηγού της Έβερτον.

Ο ρυθμός πλέον ήταν ξέφρενος, με τη μπάλα να βρίσκεται μονίμως σε μία από τις δύο μεγάλες περιοχές. Στο 84′, ο Μακνίλ έπιασε ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ, με τον Άλισον να αποκρούει δύσκολα για να κρατήσει το 0-0. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαλάχ έφτασε κοντά στο να λυτρώσει τη Λίβερπουλ, αλλά για τέταρτη φορά στο ματς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο αγώνας εν τέλει έληξε χωρίς να μπει κάποιο γκολ.

Δοκάρια: 33′ Ντέιβις – 43′ Νούνιες, 43′ Ντίαζ, 90’+5′ Σαλάχ
Κίτρινες: 38′ Ονάνα, 90’+6′ Πίκφορντ – 76′ Φαν Ντάικ, Φαμπίνιο 90’+2′

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρτ): Πίκφορντ, Πάτερσον, Κόντι, Ταρκόφσκι, Μικολένκο, Ντέιβις (62′ Γκέιγ), Ονανά, Ιγουόμπι, Μοπέ, Γκρέι, Γκόρντον (82′ Μακνίλ).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (59′ Μίλνερ), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (59′ Ρόμπερτσον), Φαμπίνιο, Έλιοτ (80′ Μάτιπ), Καρβάλιο (46′ Φιρμίνο), Ντίαζ, Σαλάχ, Νούνιες (80′ Ζότα).