Η Λίβερπουλ μπορεί να μη διανύει την καλύτερη σεζόν της, αλλά δεν παραδίδει εύκολα τα “όπλα”. Οι “κόκκινοι” επικράτησαν με 1:0 της Μπρέντφορντ για την 35η αγωνιστική της Premier League κι εξακολουθούν να έχουν σφυγμό για ένα εισιτήριο του Champions League της επόμενης σεζόν.

Τι κι αν βρέθηκε πολύ μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις; Τι κι αν ο Γιούργκεν Κλοπ τόνισε πως η ομάδα του δεν έχει ελπίδες για το Champions League; Η Λίβερπουλ είναι φορμαρισμένη και εξασφάλισε την έκτη σερί νίκη, φτάνοντας σε απόσταση ενός βαθμού από την τέταρτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έχει δύο ματς λιγότερα.

Με το… καλησπέρα, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ θέλησαν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την μπάλα στην κατοχή τους και αναζητούσαν τον σωστό χρόνο και τους διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Ράγια. Στα πρώτα λεπτά, η Λίβερπουλ έφερνε την μπάλα στην περιοχή, αλλά όχι με τις κατάλληλες συνθήκες για να δημιουργήσει ευκαιρία. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, μετουσιώθηκε σε γκολ. Στο 13′, ο Φαν Ντάικ βρήκε τον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος επιθετικός δεν λάθεψε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Εν συνεχεία, οι “κόκκινοι” εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά έλειπαν οι μεγάλες στιγμές και οι ουσιώδεις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Οι “μέλισσες” απείλησαν στο 40′ με ένα σουτ του Τόνι να φεύγει άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ με 1:0.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ εξακολουθούσε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο χρειαζόταν ένα δεύτερο γκολ για να αποκτήσει ένα πιο ασφαλές προβάδισμα. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, πάντως, η Μπρέντφορντ έδειχνε διάθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα και να απειλήσει την εστία του Άλισον, για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 52′, οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν μία ακόμη μακρινή τελική, με το σουτ του Χένρι να φεύγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, οι “κόκκινοι” έχασαν ευκαιρία για να κάνουν το 2:0. Ο Ζότα βρήκε τον Χάκπο με μία γλυκιά πάσα, αλλά η προσπάθεια του Ολλανδού επιθετικού πέρασε άουτ. Η Λίβερπουλ διατηρούσε την κατοχή της μπάλας με ωραίο passing game, θέλοντας να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 78′, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία σημαντική ευκαιρία, με τον Άρνολντ να σουτάρει δυνατά και τον Ράγια να αποσοβεί τον κίνδυνο σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, η Λίβερπουλ εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή, αλλά δεν έφτασε σε δεύτερο γκολ και το 1:0 παρέμεινε έως το τέλος.

Γκολ: 13′ Σαλάχ
Κίτρινες: 5′ Φαν Ντάικ, 42′ Φαμπίνιο, 54′ Κονατέ, 77′ Άλισον / 27′ Εμπεουμό, 70′ Χένρι
Κόκκινη:-

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (73′ Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Τζόουνς (82′ Μίλνερ), Χάκπο, Ζότα (73′ Χέντερσον), Σαλάχ, Νούνιες (65′ Ντίαζ).

Μπρέντφορντ (Τόμας Φρανκ): Ράγια, Χίκεϊ, Πίνοκ, Ζάνκα, Μι, Γένσεν (82′ Μπατίστ), Γιάνελτ (82′ Ντάμσγκαρντ), Χένρι (72′ Σέιντ), Εμπεουμό, Τόνι, Ονιέκα (72′ Ντασίλβα.

Λίβερπουλ: Εκτός έδρας με Λέστερ (15/5)
Μπρέντφορντ: Εντός έδρας με Γουέστ Χαμ (14/5)