Μπράιτον… όνειρο, Λίβερπουλ εφιάλτης!

Οι “γλάροι” έκαναν ότι ήθελαν το… φάντασμα των “κόκκινων”, δεν συνάντησαν καμία απολύτως αντίσταση και επικράτησαν άνετα με 3:0, με πρωταγωνιστή τον Μαρτς που πέτυχε δύο γκολ. Tο σύνολο του Ντε Τσέρμπι ανέβηκε στην 7η θέση του πίνακα με 30 πόντους, ξεπερνώντας αυτό του Κλοπ που έμεινε στην 8η με 28 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Αρκετά δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η Μπράιτον και ήταν εκείνη που… χτύπησε πρώτη το καμπανάκι. Στο 9ο λεπτό ο Αλέξις Μακ Άλιστερ – ο οποίος παρουσίασε το τρόπαιο του Παγκόσμιου πρωταθλητή στο κοινό των “γλάρων” πριν την σέντρα, γνωρίζοντας την αποθέωση- μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα πέρασε από τον Άλισον, αλλά ο Άρνολντ ήταν εκείνος που επενέβη σωτήρια πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Φανερά ανώτετοι οι γηπεδούχοι στο πρώτο τέταρτο, είχαν… στριμώξει τους “κόκκινους” στο αμυντικό τους τρίτο. Στο 28ο λεπτό, ο Σαλάχ μπήκε στην περιοχή με την μπάλα, σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Σάντσεθ απομάκρυνε τον κίνδυνο. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μιτόμα πάτησε περιοχή αλλά το σούτ του ήταν κακό και κατέληξε άουτ. Στο 41′ ο ο Μαρτς βγήκε μόνος του στην περιοχή ο Άλισον φάνηκε να τον ανατρέπει, ο διαιτητής αρχικά υπέδειξε την άσπρη βούλα αλλά στην συνέχεια και με την συμβολή του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος, οι “γλάροι” πήραν κεφάλη στο σκορ. Τραγικό λάθος του Ματίπ, αντεπίθεση της Μπράιτον, ο Μιτόμα πλασάρει και δίνει πάσα στον Μάρτς ο οποίος προ κενής εστίας έκανε το 1:0.  Πέντε λεπτά αργότερα και δεύτερο τέρμα για τους παίκτες του Ντε Τσέρμπι. Αντεπίθεση και πάλι, κάθετη ξανά στον Μαρτς που βρέθηκε αριστερά εντός περιοχής και με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην αλλή γωνία εκτελώντας τον Άλισον για το 2-0. Στο 64′ ο Μιτόμα έκανε μια όμορφη ενέργεια, έφερε την μπάλα στο δεξί, σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Άλισον μπλόκαρε. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να γίνει απειλητικοί με τον Χάκπο αλλά δεν ανησηχούσε καθόλου την Μπράιτον, η οποία βρήκε μάλιστα και τρίτο γκολ στην συνάντηση, με τον Γούελμπεκ να κάνει… ότι θέλει την άμυνα των “κόκκινων” και να εκτελέι μέσα από την περιοχή για το 3:0 που ήταν και το τελικό σκορ σε έναν αγώνα που οι “γλάροι” ήταν ανώτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 48′, 53′ Μαρτς, 83′ Γουέλμπεκ/-
Κίτρινες: 17′ Ντανκ / 18′ Μάτιπ, 30′ Χέντερσον, 65′ Άρνολντ

Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Σάντσεθ, Γκρος, Ντανκ (90′ Γουέμπστερ), Κόλγουιλ, Εστουπινιάν, Καϊσέδο, Μακ Άλιστερ (82′ Σαρμιέντο), Μαρτς (89′ Λάμπτει), Λαλάνα (66′ Βέλτμαν), Μιτόμα, Φέργκιουσον (66′ Γουέλμπεκ)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλόπ): Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Ματίπ (68″ Γκόμεζ), Κονατέ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (69′ Ντοκ), Φαμπίνιο (68′ Κειτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Χάκπο, Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν (68′ Έλιοτ)