Λίβερπουλ – Τότεναμ: Νικήτρια η Μάντσεστερ Σίτι

Στο 1-1 έμειναν οι δύο ομάδες στο «Άνφιλντ» με τον Πεπ Γκουρδιόλα και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν.

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν εντυπωσιακός. Οι δύο ομάδες μπορεί να μην απειλούσαν ιδιαίτερα, αλλά κανείς δεν προλάβαινε να πάρει ανάσα. Οι «κόκκινοι» έκαναν παραπάνω από αισθητή την παρουσία τους με ένα σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 24′. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Φαν Ντάικ έπιασε μια καλή κεφαλιά, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 42′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να σημαδέψουν το δοκάρι, με μακρινό σουτ του Χόιμπιεργκ.

Στο 56ο λεπτό, η Τότεναμ «πάγωσε» το «Άνφιλντ». Από μια εξαιρετική συνεργασία του Κέιν με τον Σεσενιόν, ο τελευταίος βρήκε τον Σον και ο Κορεάτης πλάσαρε από ευνοϊκή θέση για το 1-0.

Τα πράγματα πλέον ήταν πολύ δύσκολα για την Λίβερπουλ. Ο Κλοπ έριξε τους Τσιμίκα και Ζότα στο 64′, ελπίζοντας να αλλάξει κάτι στο ματς. Δέκα λεπτά αργότερα, μετά από μια ατομική ενέργεια, ο Ντίαζ εξαπέλυσε μια βολίδα, η μπάλα κόντραρε στον Μπεντανκούρ και κατέληξε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια, παρότι προσπάθησαν, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ανατροπής.

ΓΚΟΛ: Ντίαζ 74′ / Σον 56′

Δοκάρι: 39′ Κονατέ, 42′ Χόιμπιεργκ
Κίτρινες: Ντέιβις 54′, Τσιμίκας 69′, Σεσενιόν 70′, Φαμπίνιο 80′
Κόκκινη:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον (Τσιμίκας 64′), Φαν Ντάικ, Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τιάγκο, Φαμπίνιο (Κεϊτά 88′), Χέντερσον (Ζότα 64′), Ντίαζ, Σαλάχ, Μανέ

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Ρομέρο, Σεσενιόν (Σάντσες 79′), Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Έμερσον, Σον, Κουλουσέφσκι (Γούινκς 86′), Κέιν