Έκανε την ανατροπή και αγγίζει Ευρώπη η Λίβερπουλ | Ακόμα ένα… χαστούκι για την Τσέλσι

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ γύρισε από το 1:0 και επικράτησε 2:1 της Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο, κάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη, ενώ οι “μπλε”, δεν γευθήκαν τη χαρά της νίκης για 6η σερί αγωνιστική στο Πρωτάθλημα, καθώς γνώρισαν την ήττα από τη Μπρέντφορντ με 2:0. Η Νότιγχαμ από την άλλη, πήρε τεράστια νίκη… ανάσα κόντρα στη Μπράιτον με 3:1, παίρνοντας σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Νότιγχαμ – Μπράιτον 3:1

Oι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία μόλις στο 110ο λεπτό να περάσουν μπροστά στο σκορ, όμως ο Στιλ απέκρουσε το πέναλτι του Τζόνσον, με τη Μπράιτον να ανοίγει το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Μπουονανότε. Όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Νότιγχαμ ισοφάρισε με το αυτογκολ του Γκρος. Στο δεύτερο μέρος, ο Ντανίλο έγραψε το 2:1 κάνοντας την ανατροπή για τους “κόκκινους” ενώ το τελικό αποτέλεσμα, έγραψε ο Μόργκαν Γκιμπς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 1:2

Η Γουέστ Χαμ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και βρήκε δίχτυα μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Πακετά και Αντόνιο συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να γράφει το 1:0. Στο 18ο λεπτό όμως, η Λίβερπουλ απάντησε με τον Χάκπο να παίρνει τη μπάλα από τον Άρνολντ και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια απείλησαν και δημιούργησαν φάσεις, χωρίς να καταφέρουν όμως να σκοράρουν. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, τα “σφυριά” σκόραραν με τον Μπόουεν, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR. Οι “κόκκινοι” απείλησαν και έκαναν την απόλυτη ανατροπή με τον Μάτιπ που έκανε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2:1.

Τσέλσι – Μπρέντφορντ 0:2

Η Τσέλσι μπήκε με φόρα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε και δημιούργησε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 37ο λεπτό, με τη μπάλα να κοντράρει στον Αθπιλικουέτα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1:0. Στο 78ο λεπτό, η Μπρένφορντ σκόραρε ξανά, με τον Εμπουεμό να γράφει το 2:0, βάζοντας πολύ δύσκολα στην Τσέλσι που απέχει από τη νίκη για 6ο σερί παιχνίδι.//Μ.