Παράσταση… τίτλου με πρωταγωνιστή τον Ντε Μπρόινε

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε σε μια τεράστια νίκη κόντρα στην έτερη διεκδικήτρια του τίτλου Άρσεναλ με 4:1, μείωσε στο -2 από την κορυφή με δύο παιχνίδια λιγότερα και η κούρσα προμηνύεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα…

Με… φόρα μπήκε η Μάντσεστερ Σίτι στον αγωνιστικό χώρο, αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και να κάνει ένα βήμα πιο κοντά στην κορυφή. Επικράτησε με το εμφατικό 4:1 επί της Άρσεναλ, που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και να δημιουργήσει. Έτσι μείωσε στο -2 από την πρώτη θέση και τους “κανονιέρηδες” έχοντας μάλιστα δύο παιχνίδια λιγότερα.

Δαιμονισμένη μπήκε η Σίτι στον αγωνιστικό χώρο, με την Άρσεναλ να προσπαθεί να κρτήσει περισσότερο μπάλα και να ισορροπήσει το παιχνίδι. Από νωρίς όμως η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με τον Ντε Μπρόινε να κάνει το 1:0 μόλις στο 7ο λεπτό, φτάνοντας στα επτά γκολ απέναντι στους “κανονιέρηδες” τα περισσότερα που έχει πετύχει κόντρα σε οποιαδήποτε ομάδα στην καριέρα του. Οι Πολίτες συνέχισαν να πιέζουν ασφυκτικά τους Λονδρέζους που είχαν αποδιοργανωθεί πλήρως. Στο 28ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα, με τον Χάαλαντ να κάνει το πλασέ και τον Ράμσντεϊλ να αποκρούει σωτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Άρσεναλ ήρθε στο 35ο λεπτό, με τον Όντεγκααρντ να δίνει στον Παρτέι και τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Η Σίτι συνέχισε να ψάχνει και δεύτερο τέρμα με τον Χάαλαντ που έχασε ακόμη μια ευκαιρία για το 2:0, ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους η… φουριόζα Σίτι διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα και ο Στόουνς έπιασε τη μπάλα με το κεφάλι, νικώντας τον κίπερ της Άρσεναλ. Αρχικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση του VAR, αποδείχθηκε ότι ο Άγγλος στόπερ βρισκόταν σε κανονική θέση.

Η ασφυκτική πίεση της Σίτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, που ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Στο 54ο λεπτό, οι Πολίτες έπιασαν στον ύπνο την Άρσεναλ, ο Χάαλαντ τροφοδότησε τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος με δεξί πλασέ έγραψε το 3:0, με τον κόσμο να τον αποθεώνει. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, κράτησε σε ρόλο… κομπάρσου τους κανονιέρηδες, που δεν μπορούσαν να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ, με τους γηπεδούχους να… ρίχνουν τον ρυθμό προσπαθώντας να διαχειριστούν το προβάδισμά τους. Στην εκπνοή του ματς, η Άρσεναλ σκόραρε με τον Χόλντινγκ, που πλάσαρε όμορφα τον Έντερσον, μειώνοντας σε 3:1. Ο Χάαλαντ στο 90+5 έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, γράφοντας το 4:1 μετά από εξαιρετική πάσα του Φόντεν.

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε  4:1 της Άρσεναλ και την στρίμωξε στον… τοίχο, στη μάχη που δίνουν για την κορυφή.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακάντζι, Στόουνς, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (81′ Άλβαρες), Γκιουντογκάν (72′ Μαχρέζ), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Χάλαντ

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Μαγκαλάες, Ζιντσένσκο, Παρτέι, Τζάκα (60′ Ζορζίνιο), Έντεγκααρντ (72′ Σμιθ-Ρόου), Σακά (81′ Νέλσον), Μαρτινέλι (60′ Τροσάρ), Ζεσούς (81′ Ενκέτια)