2/2 γκέλες και τώρα… μπλέξιμο

Μετά την αποτυχημένη εξόρμηση στην έδρα της Φούλαμ, η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Κρίσταλ Πάλας στο “Anfield”, έμεινε στο 1-1 και πλέον βλέπει την Μάντσεστερ Σίτι να βρίσκεται τέσσερις πόντους μπροστά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Ζαχά μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση. Οι “κόκκινοι” μπορεί να έχασαν τον Νούνιες λίγο πριν το 60′, όμως, αντέδρασαν. Ο Ντίας σε πρώτη φάση ισοφάρισε, στη συνέχεια ακολούθησε η έντονη πίεση στα “καρέ” του Γκουαίτα αλλά χωρίς το ζητούμενο, δηλαδή το τέρμα της ανατροπής. Οι Κυπελλούχοι Αγγλίας πλέον βρίσκονται στη 12η θέση της βαθμολογίας με μόλις δύο βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους “ρεντς” να έχουν το πόδι στο… γκάζι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μίλνερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, ενώ στο 9′ οι Έλιοτ και Νούνιες απείλησαν δις την εστία του Γκουάιτα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε απόλυτα την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή στον αγώνα, ωστόσο η άμυνα της Κρίσταλ Πάλας λειτουργούσε καλά και αποσοβούσε τους κινδύνους. Με σπουδαίες φάσεις στο 17′, 23′ και 30′ από τους Ντίαζ και Σαλάχ, η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Ζάχα και περίπου δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε κοντά στο 2-0, αλλά ο Άλισον απόκρουσε το σουτ του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ομάδα του Άνφιλντ άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Νούνιες χτύπησε το δοκάρι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 1-0 υπέρ της Κρίσταλ Πάλας.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στις αρχές του δεύτερου μέρους. Δεν ισχύει το ίδιο και για τις ισορροπίες, οι οποίες μεταβλήθηκαν μετά από μια ανόητη και ίσως υπερβολική αποβολή του Νούνιες στο 57′. Η συγκεκριμένη φάση πάντως, κατάφερε να… ξυπνήσει τους παίκτες του Κλοπ. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντίαζ εξαπέλυσε ένα σουτ εκτός περιοχής νικώντας τον Γκουαίτα για την ισοφάριση. Οι “κόκκινοι” διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν για την ανατροπή. Το αριθμιτικό πλεονέκτημα και η… απροσεξία των αμυντικών της Λίβερπουλ έφερε τον Ζαχά απέναντι από τον Άλισον στο 79′, όμως, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Οκτώ λεπτά αργότερα, μετά από μία φάση διαρκείας, ο Σαλάχ σούταρει από μακριά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΛ: 61′ Ντίαζ – 32′ Ζάχα

Κίτρινες: 40′ Ντίαζ, 90’+3′ Τσιμίκας – 59′ Άντερσεν, 68′ Ουάρντ, 89′ Έντουαρντ, 90’+1′ Γκουαίτα
Κόκκινη: 57′ Νούνιες

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Φίλιπς (Γκόμεζ 63′), Βαν Ντάικ, Άρνολντ, Ρόμπερτσον (Τσιμίκας 63′), Φαμπίνιο, Έλιοτ (Καρβάλιο 79′), Μίλνερ (Χέντερσον 63′), Σαλάχη, Ντίαζ, Νούνιες

Κρίσταλ Πάλας (Πάτρικ Βιεϊρά): Γκουάιτα, Άντερσεν, Γουόρντ, Γκουέχι, Κλάιν, Μίτσελ (Ρίτσαρντς 79′), Ντουκουρέ (Χιούζ 79′), Σλουπ (Ολίσε 88′), Ζάχα, Έζε (Μιλιβόγιεβιτς 79′), Αγιού (Έντουαρντ 63′)