Προβεντέλ: «Ακόμα δεν το έχω καταλάβει, απλά είδα τον κενό χώρο»

Ο Ιταλός τερματοφύλακας της Λάτσιο μίλησε για το… χρυσό γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε κόντρα στην Ατλέτικο, τονίζοντας πως λειτούργησε με… το ένστικτό του.

Οι “λατσιάλι” λυτρώθηκαν κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο τερματοφύλακάς τους, Ιβάν Προβεντέλ, ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Μετά το φινάλε του αγώνα, ο “ήρωας” της Λάτσιο, μιλώντας στο “Sky Sport Italia”, αναφέρθηκε στο “χρυσό” τέρμα που σημείωσε και τόνισε πως ακόμη δεν έχει συνειδητοποιήσει το επίτευγμά του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ιβάν Προβεντέλ:

«Δεν μπορούσα να ακούσω τον Μαουρίτσιο Σάρι. Υπήρχε πολλή ένταση, Απλά μου είπαν ότι απομένουν 30”, οπότε ανέβηκα. Ο Λουίς Αλμπέρτο επέλεξε το δεύτερο δοκάρι και εγώ απλά πήγα στον μοναδικό χώρο που ήταν κενός.

Ακόμα δεν το έχω καταλάβει. Νομίζω θα το καταλάβω αργότερα. Το ποδόσφαιρο, στα καλά και στα άσχημα, προχωράει γρήγορα. Το Σάββατο παίζουμε στο πρωτάθλημα, όπου δεν τα έχουμε πάει καλά. Απόψε το απολαμβάνω, αλλά πήραμε έναν βαθμό και δεν νικήσαμε. Για να κάνω λίγη πλάκα, μελέτησα τον Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο Λουίς Αλμπέρτο από εκεί συνήθως στέλνει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ήμασταν απελπισμένοι. Ήλπιζα ότι θα τη στείλει εκεί, γιατί υπήρχε κενός χώρος».

Τέλος, σε ερώτηση για το πρώτο γκολ της καριέρας του πριν από 2,5 χρόνια για την Άσκολι κόντρα στη Γιούβε Στάμπια, δεν ήθελε να τα ξεχωρίσει, απάντησε: «Δεν υπάρχει κατάταξη. Είναι δύο διαφορετικές περιστάσεις, δύο όμορφα γκολ από άποψη σημασίας, δύο σημαντικές σεζόν για μένα και τα δύο είναι σημαντικά».//Γ.