Πήρε το εισιτήριο για το Κόφερενς η Φιορεντίνα, εκτός Ευρώπης η Αταλάντα

Οι «Βιόλα» κατάφεραν με σπουδαία νίκη κόντρα στη Γιουβέντους να «κλέψουν» το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο πλαίσιο της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Σέριε Α, η Αταλάντα που ήθελε διακαώς τη νίκη για να διεκδικήσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, δεν τα κατάφερε στην έδρα της απέναντι στην Έμπολι και ηττήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Στούλατς στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλα, σε συνδυασμό με τη «γκέλα» της Αταλάντα, η Φιορεντίνα κατάφερε σήμερα να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο επόμενο ΟΥΕΦΑ Κόνφερενς Λιγκ, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Γιουβέντους στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Στο τρίτο και πιο ενδιαφέρον όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ματς της βραδιάς, Λάτσιο και Βερόνα που δεν είχαν κάποιο βαθμολογικό «κίνητρο» έμειναν ισόπαλες με 3-3 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Νωρίτερα σήμερα, η Μπολόνια επικράτησε της ήδη υποβιβασμένης Τζένοα και μάλιστα στην έδρα της με 1-0 χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Μπάροου στο 66ο λεπτό του αγώνα.

Tα σημερινά αποτελέσματα της Σέριε Α:

Τζένοα – Μπολόνια 0-1

ΓΚΟΛ: 66′  Μπάροου

Αταλάντα – Έμπολι 0-1

ΓΚΟΛ: 79΄ Στούλατς

Λάτσιο – Βερόνα 3-3

ΓΚΟΛ: 16΄ Καμπράλ, 29΄ Άντερσον, 62΄ Πέδρο – 6΄ Σιμεόνε, 14΄ Λαζάνια, 76΄ Χόνγκλα

Φιορεντίνα – Γιουβέντους 2-0

ΓΚΟΛ: 45+1΄ Ντάνκαν, 90+2΄ (πεν.) Γκονζάλες