Φινάλε με νίκη για τη Μπολόνια επί της υποβιβασμένης Τζένοα

Οι «ροσομπλού» επικράτησαν με 1-0 στο«Λουίτζι Φεράρις» και ολοκλήρωσαν στην 12η θέση το φετινό πρωτάθλημα της Σέριε Α.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Μπλέσιν θα αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια!

Οι δύο ομάδες προσέγγισαν με παθητικό τρόπο την αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Στο 9ο λεπτό, η Τζένοα πραγματοποίησε την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο ματς. Ο Πορτανόβα πάτησε στη μεγάλη περιοχή, σούταρε και ο τερματοφύλακας της Μπολόνια αποσόβησε τον κίνδυνο με ωραία απόκρουση. Εν συνεχεία, οι παίκτες των φιλοξενούμενων προσπάθησαν να δώσουν τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση με ωραίες εναλλαγές για την κατοχή της μπάλας. Η επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 29ο λεπτό από την πλευρά της Μπολόνια. Ο Ντε Σιλβέστρι σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σέμπερ, αλλά εκείνος απομάκρυνε με εντυπωσιακό τρόπο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο, δίχως σκορ, ενώ από το μισάωρο και δεν πραγματοποιήθηκε κάποια άλλη αξιοσημείωτη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, η Τζένοα «άπλωσε» το παιχνίδι της σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου και κατάφερε να πάρει με το μέρος της την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, οι ανοιχτές γραμμές της άφησαν κενούς χώρους στους αντιπάλους της και στο 66ο λεπτό το «πλήρωσε». Ο Σέμπερ απόκρουσε σουτ του Ραϊμόντο, ωστόσο ο Μπάροου πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε εξ επαφής για το 1-0 στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι κλήθηκαν να ρισκάρουν για να ανατρέψουν την εις βάρος της κατάσταση και στο 83ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Γιαμπόα πραγματοποίησε σουτ… οβίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μπάρντι απομάκρυνε με απόκρουση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Τζένοα απείλησε ξανά με τον Φρέντρουπ, αλλά το σουτ που πραγματοποίησε τράνταξε το δοκάρι του Μπάρντι.

ΓΚΟΛ: 66′ Μπάροου

Δοκάρι: 87′ Φρέντρουπ

Κίτρινες: 38′ Γκαλντάμες, 54′ Κρισίτο, 58′ Έστιγκορντ/ 25′ Έμπισερ