Έκανε το… καθήκον του πριν το ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3:0 κόντρα στη Λαμία, στο πλαίσιο στης 23ης αγωνιστικής της Super League, στο “Αθ. Διάκος” και παρέμεινε στο -5 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, πριν το μεγάλο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η Λαμία ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, απειλώντας από νωρίς. Μόλις στο 4ο λεπτό, έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Βέργο να δίνει στον Τζανδάρη και τον τελευταίο να πλασάρει, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Παχαλάκη. Οι Φθιωτοί συνέχισαν να πιέζουν και δύο λεπτά αργότερα ο Ράντονιτς πάτησε ξανά περιοχή, επιχειρώντας το σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του κίπερ του Ολυμπιακού. Το πρώτο σουτ από τη μεριά των Πειραιωτών ήρθε στο 8′ με τον Μπιέλ που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Γκάρι Ροντρίγκες που βγήκε λόγω ενοχλήσεων. Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμό και να απειλήσουν με τους Κανός και Μπιέλ να επιχειρούν τη σέντρα, όμως και στις δύο περιπτώσεις, οι αμυντικοί της Λαμία έκοψαν κάθε προσπάθεια. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα και να ψάχνουν δίοδο προς της εστία της Λαμίας, με τους γηπεδούχους να χτυπούν στις αντεπιθέσεις.

Στο 24ο λεπτό, ο Ολυμπιακός… άγγιξε το γκολ, με τετραπλή ευκαιρία. Ο Ινμπεόμ τροφοδότησε τον Μπακαμπού, εκείνος έδωσε στον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το πλασέ, ο Κορνέζος έκοψε πάνω στη γραμμή, ο Μπιέλ πήρε το ριμπάουντ, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει, ενώ ο Μπακαμπού έγινε κάτοχος της μπάλα, με τον νερό γκολκίπερ των Φθιωτών να σώζει ξανά. Η φάση τελείωσε με την κεφαλιά του Κανός που δεν ανησύχησε τον Γκαραβέλη. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, αυτή τη φορά με τον Νοτιοκορεάτη, που σημάδεψε και τράνταξε το δοκάρι του κίπερ της Λαμίας. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν με τον Ρόμανιτς να επιχειρεί το σουτ και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει σταθερά, ενώ μετά από λίγα δευτερόλεπτα οι Φθιωτοί έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, με τον Τσιλούλη να κάνει τη σέντρα, τον Βέργο να μην προλαβαίνει και τη μπάλα να περνά άουτ. Νέο δοκάρι για τον Ολυμπιακό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους από του σουτ του Κανός. Η πίεση του Ολυμπιακού απέδωσε καρπούς λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Ραμόν να μοιράζει στον Σαμασέκου και εκείνος με εξαιρετικό μακρινό σουτ να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δεν είχαν κάποια σημαντική ευκαιρία για γκολ, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που απειλεί στο 58ο λεπτό. Μετά από λάθος του Κορνέζου, ο Μπακαμπού βγήκε μόνος του με τον Γκαραβέλη, με τον νεαρό στόπερ των Φθιωτών να κόβει όμορφα τον Κονγκολέζο και να αλλάζει την τροχιά της μπάλας, με τον κίπερ των γηπεδούχων στη συνέχεια να μαζεύει τη μπάλα. Στο 60ο λεπτό όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα, με τον Κανός να βγάζει ωραία μπαλιά στον Μπακαμπού και εκείνος με τη σειρά του με ωραίο πλασέ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια, η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει με τον Κορνέζο να επιχειρεί την κεφαλιά, που κατέληξε πάνω στον Πασχαλάκη, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε ακόμη μια ευκαιρία, με τον Κονγκολέζο να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Γκαραβέλη. Οι “ερυθρόλευκοι” στην εκπνοή του παιχνιδιού, βρήκαν και τρίτο τέρμα, μετά από όμορφη ενέργεια του Ελ Αραμπί, που έδωσε στον Μπιέλ με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να νικά τον κίπερ των γηπεδούχων, γράφοντας το τελικό 3:0. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3:0 και διατήρησε τη διαφορά του στους 5 βαθμούς από την κορυφή, μια αγωνιστική πριν το ντέρμπι κόντρα στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, με τη Λαμία να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.//

Γκολ: 44′ Σαμασέκου, 60′ Μπακαμπού, 86′ Μπιέλ
Κίτρινες: 44′ Mαρτίζνες, 69′ Ντε Βινσέντι / 51′ Μπιελ, 63′ Παπασταθόπουλος, 77′ Μπακαμπού, 90+2 Ροντινέι
Δοκάρι: 4′ Τζανδάρης / 36′ Χουάνγκ, 43′ Κανός, 78′ Μπακαμπού

Λαμία: Γκαραβέλης, Αμπάντα, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Στάνκο (63′ Σλίβκα), Τζανδάρης (80′ Μανούσος), Ρόμανιτς (63′ Νούνιεθ), Τσιλούλης (74′ Καραμάνος), Μαρτίνεθ (64′ Ντε Βινσέντι), Βέργος

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος (64′ Ντόι), Μπα, Ροντινέι, Ραμόν, Ίνμπομ Χουάνγκ, Σαμασέκου, Φορτούνης (65′ Βαλμπουενά), Κανός (80′ Μασούρας), Γκάρι Ροντρίγκες (6′ Μπιελ), Μπακαμπού (80′ Ελ Αραμπί).