Κόλλησαν στο “μηδέν” Κηφισιά και ΟΦΗ

ΟΦΗ και Κηφισιά αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς τέρματα 0-0 με τους Κρητικούς να αστοχούν σε πέναλτι στο 87′ λεπτό.

Οι κρητικοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ στο 13ο λεπτό. Ο Ντίκο γύρισε τη μπάλα μέσα στη περιοχή στον αμαρκάριστο Λουίς Φελίπε αλλά το τελείωμα του τελευταίου από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τη κυριαρχία στο ματς και έχασε ακόμα μια ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Αμπάντα με σέντρα βρήκε τον Ντίκο, ο τελευταίος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 36ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισσοροπίες του ματς ο Ιπαλίμπο έκανε φάουλ στο χώρο του κέντρου, ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα αρχικά, ο VAR του υπέδειξε να ξαναδεί τη φάση με τον κ. Βεργέτη να εμμένει στην αρχική του απόφαση και να δείχνει την άγουσα για τα αποδυτήρια στον παίκτη της Κηφισιάς. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λέπτου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά εμφανίστηκε ιδιαίτερα συγκροτημένη παρά το αριθμητικό μειονέκτημα μην αφήνοντας τον ΟΦΗ να δημιουργήσει ευκαιρίες στα καρέ της. Στο 85′ λεπτό ο ΟΦΗ κέρδισε μετά από ανατροπή του Μποτία στον Φελίπε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι αλλά ο Αναγνωστόπυλος απέκρουσε στη δεξιά του γωνία κρατώντας το “0” για την ομάδα του. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Κηφισιά να φτάνει στους 7 βαθμούς και να βρίσκεται στην 10η θέση, ενώ ο ΟΦΗ να βρίσκεται στην 5η θέση με 13 βαθμούς.

Γκολ:

Κίτρινες: 32′ Σναϊντερλέιν, /15′ Ντίκο, 45+3′ Βούρος, 46′ Αμπάντα, 48′ Καρό, 65’Φελίπε
Κόκκινες: 36′ Ιπαλίμπο
Δοκάρι:

Στατιστικό: Ο Ιπαλίμπο έχει δύο αποβολές σε επτά εμφανίσεις με την Κηφισιά με την πρώτη να είναι με δύο κίτρινες κάρτες στο ματς κόντρα στη Λαμία

Κηφισιά (Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Γκόμπελιτς, Μποτία, Βαφέας, Σναϊντερλέιν (78′ Παπασάβας), Ιπαλίμπο, Ίλιεφ, Μπιφουμά (66′ Αντερέγκεν), Μπαρμπόσα (78′ Τετέι), Οζέγκοβιτς.

ΟΦΗ (Νταμπράουγκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα (60′ Θοράρινσον), Βούρος, Λαμπρόπουλος (82′ Μπάκιτς), Καρώ, Τοράλ (70′ Μοσκέρα), Γκαγέγκος (70′ Ριέρα), Γκλάζερ, Ντίκο (60′ Νέιρα) , Λουίς Φελίπε