Λαμία για πλέι οφ, ΠΑΣ σε… κρίση

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου επικράτησε με 2-1 του συνόλου του Θανάση Στάικου στο “ΔΑΚ Λαμίας”, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Η Λαμία έφτασε τους επτά βαθμούς στα τελευταία τρία ματς και τους 12 συνολικά στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην 6η θέση. Ταυτόχρονα, ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στην 11η θέση με πέντε πόντους και τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό. Μετά από μία εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μαρτίνεθ, ο οποίος έπιασε ένα καλό σουτ και νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-0. Στο 18′ ο συνήθης ύποπτος για τον ΠΑΣ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο λόγος για τον Εραμούσπε, ο οποίος μετά από μία εκτέλεση κόρνερ πλάσαρε… ανενόχλητος από τη μεγάλη περιοχή για το 1-1. Οι παίκτες του Βόκολου όμως, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι, χάρη σε γκολ που πέτυχαν στο 37′. Ο Καρλίτος έκανε τη σέντρα ο Λόνγκο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά πριν τους Εραμούσπε και Παντελάκη, για να κάνει το 2-1.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφέστατα πεσμένος, με τη Λαμία να επιχειρεί να… σβήσει το παιχνίδι. Η καλύτερη στιγμή πάντως ήταν δική της, όταν στο 71′ ο Τόσιτς έχασε διπλή ευκαιρία για να… σφραγίσει τη νίκη. Το πρώτο του σουτ απέκρουσε δύσκολα ο Κλέιμαν, ενώ στο… επιθετικό ριμπάουντ παρενέβη ο Καραχάλιος, μερικά εκατοστά πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ: 8′ Μαρτίνεθ, 37′ Λόνγκο – 18′ Εραμούσπε

Κίτρινες: 33′ Σίντκλεϊ, 90’+1′ Κοσέλεφ, 90’+5′ Ακούνια – 31′ Σόρια, 32′ Τζίνο, 74′ Εραμούσπε