Ισόπαλο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Δεν ανέδειξε νικητή η “μάχη” του ΠΑΟΚ Β’ με τον Ηρακλή στο γήπεδο του Μακεδονικού και το τελικό 1-1 αφήνει τις δύο ομάδες εκτός πεντάδας.

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ ΠΑΟΚ Β’ και Ηρακλή για την 17η αγωνιστική της Super League 2, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να προηγείται και τον “Γηραίο” να ισοφαρίζει παρότι έμεινε με 10 παίκτες από το 42ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του ματς. Στο 7′ ήρθε η πρώτη επιθετική δραστηριότητα, αλλά το γύρισμα του Βιτλή πέρασε άουτ. Ο ΠΑΟΚ Β’, απάντησε στο 12′. Ο Σπυράκος πήρε την μπάλα από τον Κανίς εντός περιοχής, ο Γκμπενιόν όμως λειτούργησε καταλυτικά και έδιωξε. Ευκαιρία για τον Ηρακλή στο 22′, με τον Κούστα να μην μπορεί από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από το κόρνερ του Βιτλή. Στο 23′ ο ΠΑΟΚ Β’ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σπυράκος βγήκε σε πλαϊνό τετ α τετ με τον Παλαβράκη, ο οποίος απέκρουσε με το πόδι. Τρία λεπτά αργότερα όμως οι “ασπρόμαυροι” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ Β’ βγήκε στην αντεπίθεση μετά από κόρνερ του Ηρακλή, ο Δαρέλας πέρασε κάθετα στον Κανίς και αυτός έκανε την ασίστ στον Σπυράκο, ο οποίος προ κενής εστίας έκανε το 1-0 για τον “Δικέφαλο του Βορρά”! Ο Ηρακλής μάλιστα έμεινε και με 10 παίκτες στο 42′, με τον Χρουσιέλ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο “Γηραιός” ισοφάρισε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους με τον Δοϊρανλή, μετά από ασίστ του Σπυρίδη, τελειώνοντας τη φάση ιδανικά εντός περιοχής για το 1-1. Στο 53’ ο ΠΑΟΚ Β’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα, αλλά ο Παλαβράκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφάλια του Δαρέλα. To ματς έγινε ροντέο στα τελευταία λεπτά, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της νίκης και το ματς έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1.

ΓΚΟΛ: 26′ Σπυράκος / 49′ Δοϊρανλής
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / 42′ Χρουσιέλ

ΠΑΟΚ Β’ (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Φίλων, Κιτσάκης (80′ Τσοπούρογλου), Κωττάς (46′ λ.τρ. Παναγιώτου), Παντεκίδης, Γιαξής, Σνάουτσνερ (55′ Τσίκος), Γκούμας (67′ Ρούμιαντσεβ), Σπυράκος, Δαρέλας, Κανίς (80′ Γκιτέρσος).

Ηρακλής (Περικλής Αμανατίδης): Παλαβράκης, Σιούτας, Βιτλής, Γκμπενιόν, Χρουσιέλ, Έμπο, Πατράλης, Δοϊρανλής (59′ λ.τρ. Σίλβα), Χειρίτραντας, Σπυρίδης (83′ Κωστόπουλος), Κούστα (66′ Κουντουριώτης).