Επιτέλους νίκη για την Παναχαϊκή | Στις θέσεις των πλέι οφ η Ηλιούπολη

Η ομάδα της Πάτρας πέτυχε την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου, την ώρα που η Ηλιούπολη… σκαρφάλωσε στην πρώτη 5άδα.

Η Παναχαϊκή υποδέχθηκε τον Γιούχτα και… έσπασε το ρόδι για τη σεζόν που διανύουμε. Παρά το γεγονός ότι οι Κρητικοί προηγήθηκαν μόλις στο 9′ με τον Αλεξόπουλο, οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα αντίδραση. Ο Προύντζος ισοφάρισε στο 12′, με τον Μπάρετ να ανατρέπει το σκορ με εκτέλεση πέναλτι. Στο 90ο λεπτό ο Ντε Ολιβέιρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ηλιούπολη επικράτησε με 1-0 του Τηλυκράτη Λευκάδας, χάρη σε τέρμα του Ασίγκμπα στο 45’+1′. Η συγκεκριμένη νίκη την… ανέβασε στις θέσεις των πλέι οφ.

Στο ματς του βορείου ομίλου, ο Μακεδονικός πέτυχε εκτός έδρας νίκη με 1-0 σε βάρος της Αναγέννησης Καρδίτσας. Το γκολ που έφερε το σημαντικό τρίποντο το έβαλε ο Σιμόνι στο 89ο λεπτό. Οι τρεις βαθμοί που κατακτήθηκαν, εδραίωσαν την ομάδα στην 3η θέση με 25 βαθμούς.