Νίκη… ανάσα για τον Παναθηναϊκό Β’

Ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός Β’ επικράτησε με 1-0 του Ιωνικού στο “Ελ Πάσο” και πήρε τρίποντο… ανάσα στο Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Η 20η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2 ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό Β’ να επικρατεί με 1-0 του Ιωνικού στο γήπεδο της Καλλιθέας, χάρη στο τέρμα του Σιδερά στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, αποτέλεσμα που δίνει στο “τριφύλλι” βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για να μείνει στην κατηγορία

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους “πράσινους” και μάλιστα κόντρα σε μια ομάδα που παλεύει για την άνοδο, στόχος που… απομακρύνεται για τους Νικαιώτες, οι οποίοι έμειναν στο -14 από την πρωτοπόρο Athens Kallithea.

O ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά, με τις ομάδες από το πρώτο δεκάλεπτο να δημιουργούν φάσεις. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου βρήκε δύο σουτ χωρίς αποτέλεσμα όμως, ενώ ο Ιωνικός αύξησε την επιθετικότητα του, μη καταφέρνοντας να βρει δίχτυα και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός μπήκε πολύ πιο επιθετικά στον αγώνα και είχε μία πολύ καλή φάση από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλαζάρ, αλλά ο Ξενόπουλος έδιωξε την μπάλα. Η ομάδα της Νίκαιας πίεζε ασφυκτικά , όμως δεν μπορούσε από ένα σημείο και μετάνα προβληματίσει τους “πράσινους”. Ο Παναθηναϊκός Β’ από το 65΄ και έπειτα ανέβασε ρυθμό και στο 72′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Σιδερά, από κόρνερ, ύστερα από φοβερή σέντρα του Αθανασσακόπουλου. Ο Ιωνικός πίεζε ασταμάτητα μέχρι το φινάλε, αλλά ο Ξενόπουλος έλεγε “όχι” σε κάθε φάση των φιλοξενούμενων. Έτσι, το “τριφύλλι” κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0.

ΓΚΟΛ: 72′ Σιδεράς / –

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κάτρης, Φουρτάδο (78′ Καραμπάς), Κυριόπουλος (73′ Καλοσκάμης), Σαρδέλης (46′ Φικάι), Λάμψιας, Φρόκου (62′ Κρυπαράκος), Μπιλάλ (62′ Ταβάρες).

Ιωνικός (Δημ’ητρης Σπανός): Γκέλιος, Τασουλής, Σαλίνας, Ντάουντα (69′ Ροντρίγκες), Γιακουμάκης (86′ Δρίτσας), Γκοράνοφ, Σερπέζης (59′ λ.τρ. Πογοσιάν), Γκίνη (86′ Οικονομίδης), Οικονομόπουλος, Σόουζα, Σαλαζάρ.