Ισοπαλία με… πράσινα χαμόγελα στη Λάρισα

Ο Λεβαδειακός έκανε την απόδραση με το 0-0 από την “AEL FC Arena” και συνεχίζει να κρατάει στα χέρια του την υπόθεση ανόδου στη Super League, μέσω του βορείου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας.

Η ΑΕΛ δεν ήταν όσο πιεστική και πειστική έπρεπε για ένα τόσο κρίσιμο γι’ αυτή ματς, μην μπορώντας να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε, αντίθετα με τον Λεβαδειακό που έπαιξε όπως έπρεπε για να μη φύγει ηττημένος από τη Θεσσαλία. Κάπως έτσι, οι Βοιωτοί παρέμειναν στο +9, έχοντας βέβαια και ένα παιχνίδι περισσότερο.

O αγώνας

Περισσότεροι από 10.000 φίλοι της ΑΕΛ βρέθηκαν στην AEL FC Arena για να στηρίξουν την προσπάθεια των παικτών του Παύλου Δερμιτζάκη, δίνοντας παλμό, εξαιρετική ατμόσφαιρα και ασυνήθιστες, δυστυχώς, εικόνες για γήπεδο της κατηγορίας.

Με κλασσικό 4-3-3 εκκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά για κόψουν τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Το ίδιο έκανε και η Λάρισα για να εκμεταλλευτεί την ώθηση που της έδινε ο κόσμος. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης να κυλήσει με παιχνίδι κέντρου. Η εκατέρωθεν δύναμη κυριαρχούσε σε σχέση με την επιθυμία των δύο ομάδων να δημιουργήσουν φάσεις, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να είναι απειλητική και τον Διαμαντόπουλο να έχει πολλή δουλειά, καθώς τα δυνατά μαρκαρίσματα δεν ήταν λίγα.

Ο Λεβαδειακός βλέποντας πως οι γηπεδούχοι δεν ήταν απειλητικοί ανέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις με μακρινά και άστοχα σουτ που δεν ανησύχησαν τον Σουλούκο. Το πρώτο ημίωρο ολοκληρώθηκε με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων ουσιαστικά… θεατές, καθώς δεν κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Στο τελευταίο 10λεπτο του α’ ημιχρόνου η ΑΕΛ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική και απειλητική. Έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά με μεγάλη δυσκολία να μπει στην αντίπαλη περιοχή, δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις και το πρώτο 45λεπτο να ολοκληρώνεται στο στείρο και φτωχό 0-0.

Στο 50’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Κώστα Παπαγεωργίου στην περιοχή, αλλά αντ’ αυτού ο Διαμαντόπουλος έδειξε κίτρινη στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων για θέατρο. Στο επόμενο λεπτό ήρθε πρώτη μεγάλη φάση του ματς. Ο Μπαϊροβιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή από θέση μέσα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά ο Σουλούκος απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το μηδέν. Στο 54’ ο Νασιμέντο εκτέλεσε φάουλ από πλεονεκτική θέση, αλλά ο τερματοφύλακας των βυσσινί μπλόκαρε εύκολα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος το ματς αποκτούσε ακόμη πιο άγρια ομορφιά, με πολλή δύναμη και προσωπικές μονομαχίες. Στο 60’ οι δύο προπονητές έκαναν τις πρώτες τους κινήσεις από τον πάγκο, προσπαθώντας να τονώσουν μεσοεπιθετικά τις ομάδες τους. Πολλές καθυστερήσεις, πολλοί τραυματισμοί, έκοψαν τον ρυθμό του ματς, αλλά και την ένταση στην εξέδρα. Οι φιλοξενούμενοι… ροκάνιζαν τον χρόνο.

Η ΑΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 85’, όταν ο Πλέγας μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά ο Γκροφ έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε. Δύο λεπτά αργότερα, σουτ του Νίκα πέρασε άουτ, όπως και αυτό του Ηλιάδη λίγο αργότερα για τους γηπεδούχους.

Παρά την προσπάθεια της ΑΕΛ η ομάδα της Λιβαδειάς κράτησε σχετικά εύκολα το μηδέν, καταφέρνοντας να διατηρήσει την διαφορά του από τους βυσσινί στον βαθμολογικό πίνακα. Το τελικό 0-0 σε καμία περίπτωση δεν είναι το αποτέλεσμα που ήθελε η ομάδα του Δερμιτζάκη, αλλά για τον Λεβαδειακό ήταν κάτι σαν νίκη.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός (70’ Παπαδόπουλος), Γιανναράκης, Πλέγας (70’ Νίνο), Ηλιάδης, Αντράντα (84’ Θωμαϊδης), Κοσσουνού (60’ Φατάι), Κ. Παπαγεωργίου (60’ Στίνα), Πεντρόζο, Μαυριάς.

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκροφ,, Βήχος, Λιάγκας, Ντεντάκης, Πίρινεν, Μέγια, Μπελμόντ, Νασιμέντο (60’ Νίκας), Κουάντρα (78’ Πολέτο) , Γιαννιώτας (69’ Τσιριγώτης), Μπαϊροβιτς (69’ Κωστή)