Ανατροπή και… προσπέραση για την Ίντερ

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επικράτησε με 2:1 στην έδρα της Κρεμονέζε, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι, ανεβαίνοντας στη 2η θέση. Πρωταγωνιστής για τους “νερατζούρι” ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Μεϊτέ βρήκε τον Οκερέκε στην περιοχή και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” με δυνατό σουτ. Η Ίντερ ισοφάρισε στο 21ο λεπτό, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, μετά από απόκρουση του Καρνεσέκι. Ο σκόρερ των φιλοξενούμενων έχασε άλλες δύο ευκαιρίες να σκοράρει και το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο (1:1).

Λαουτάρο Μαρτίνες και Έντιν Τζέκο νικήθηκαν από τον γκολκίπερ τη Κρεμονέζε στο 48′ και στο 51′ αντίστοιχα. Στο 65ο λεπτό οι δύο επιθετικοί της Ίντερ συνεργάστηκαν και ο Αργεντινός επιθετικός πλάσαρε εύστοχα για το 2:1. Στη συνέχεια το παιχνίδι… έσβησε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο της μπάλας, χωρίς να έχουν διάθεση να επιτεθούν. Η Κρεμονέζε ήταν αυτή που απείλησε δύο φορές, με τον Ζανιμάκια και τον Ντέσερς να αστοχούν στο 78′ και το 81′ αντίστοιχα.//