Μίλικ με κρύο αίμα λύτρωσε την Γιουβέντους!

Η “μεγάλη κυρία” μπήκε με το δεξί στην μετά Ανιέλι εποχή και αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, έκαμψε τελικά την αντίσταση της αρκετά μαχητικής Κρεμονέζε με 1:0, έπειτα από τέρμα του Πολωνού επιθετικού στο 91′ κάνοντας έτσι ιδανικό ποδαρικό στην νέα χρονιά.

Κρεμονέζε-Γιουβέντους 0:1

Η Κρεμονέζε ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο με Οκερέκε και Ντέσερς στο 2′ και το 7′ αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι μάλιστα σκόραραν στο 17ο λεπτό αλλά το τέρμα του Βάλερι ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Γιουβέντους άρχισε να “ανεβαίνει” και να έχει τις ευκαιρίες, με τον Σοουλέ να “απειλεί” τρείς φορές σε διάστημα 15 λεπτών. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 38′ με ωραίο σουτ του Κόστιτς που κατέληξε άουτ.

Η “μεγάλη κυρία” παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κόστιτς να παραμένει ο πιο… απειλητικός της ποδοσφαιριστής. Στο 57′ ο Γκάτι σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία καθώς αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή. Η Γιουβέντους συνέχισε να πιέζει και στο 67′ έχασε ακόμη μια σπουδαία στιγμή με τον Κιέζα να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Καρνεσέκι. Ωραίο δυνατό σουτ του Κιν από μακριά κατέληξε κόρνερ έπειτα από σωτήρια επέμβαση του τερματοφύλακα της Κρεμονέζε. Στο 91′ ο Μίλικ σκόραρε έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ και χάρισε την νίκη στην Γιουβέντους.

ΓΚΟΛ: 91′ Μίλικ

Κρεμονέζε: Καρνεσέκι, Φεράρι (59′ Χέντρι), Μπιανκέτι, Λοχοσβίλι, Σερνίκολα, Καστανιέτι (75′ Μιλανέζε), Πίκελ, Μεϊτέ, Βαλέρι, Οκερέκε (59′ Μπουοναϊούτο), Ντέσερς (75′ Τζαν)

Γιουβέντους: Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Σοουλέ (55′ Κιέζα) , Μακένι (68′ Παρέδες), Λοκατέλι, Φατζιόλι (55′ Κιν), Κόστιτς (85′ Ίλινγκ), Μιρέτι (68[ Ραμπιό), Μίλικ

Φιορεντίνα-Μόντσα 1:1

Η Φιορεντίνα μπήκε πιο δυνατά, είχε δοκάρι στο 13′ με τον Μπιράγκι και κατάφερε να προηγηθεί πέντε λεπτά αργότερα με το ωραίο σουτ του Καμπράλ να βρίσκει δίκτυα. Ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να έχουν από μια ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης με το ψύχραιμο τελείωμα του Κάρλος Αγκούστο στο 62′ ενώ στο 76′ έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ολική ανατροπή με τον Μότα να νικιέται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Ντι Γκρεγκόριο κράτησε όρθια την Μόντσα λέγοντας “όχι” στην μεγάλη στιγμή του Κουάρτα στο 82ο λεπτό. Τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.//

ΓΚΟΛ: 18′ Καμπράλ/ 62′ Κάρλος Αγκούστο