Ιταλική “άνοιξη”, μία από τα ίδια ή… ασπιρίνες;

Το ιταλικό ποδόσφαιρο έχει ήδη εξασφαλίσει με την Ίντερ θέση στο… ραντεβού της Κωνσταντινούπολης στις 10 Ιουνίου για τον τελικό του Champions League, ωστόσο ονειρεύεται επίσης να βρεθεί στην “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης στις 31 Μαΐου, όπου το τρόπαιο του Europa League περιμένει τον (νέο) κάτοχό του.

Η Γιουβέντους και η Ρόμα μπορούν να παρατείνουν την ευρωπαϊκή “άνοιξη” της Ιταλίας με την πρόκρισή τους στον τελικό του Europa League απόψε (18/05, 22:00), όπου είναι προγραμματισμένοι οι αγώνες ρεβάνς για τους ημιτελικούς της διοργάνωσης κόντρα σε Σεβίλλη (1:1 στο Τορίνο) και Μπάγερ Λεβερκούζεν (1:0 στη Ρώμη).

Οι “τζιαλορόσι” του Ζοζέ Μουρίνιο έχουν ήδη κάνει το πρώτο βήμα για να ταξιδέψουν στην Ουγγαρία, μετά τη νίκη τους με 1:0 επί των Γερμανών στον αγώνα της περασμένης εβδομάδας, χάρη στο γκολ του 21χρονου Εντοάρντο Μπόβε. Ωστόσο η αποστολή στην “Bay Arena” είναι δύσκολη, προκειμένου να διασφαλίσουν τον δεύτερο ευρωπαϊκό τελικό τους σε δύο χρόνια, μετά τη νίκη στο Europa Conference League το 2022 επί της Φέγενορντ. Η Λεβερκούζεν έχει ηττηθεί στους τελευταίους επτά ευρωπαϊκούς αγώνες της ενάντια σε ομάδες από τη Serie A, ενώ γνωρίζει ότι, τα τελευταία δέκα χρόνια, μόνο τρεις ομάδες έφτασαν στον τελικό αφού έχασαν στον πρώτο ημιτελικό (Μπενφίκα το 2013, Λίβερπουλ το 2016 και Ρέιντζερς το 2022). Ωστόσο, και στις τρεις αυτές περιπτώσεις, οι νικητές έπαιξαν τον δεύτερο αγώνα εντός έδρας.

Ο δρόμος προς τη Βουδαπέστη φαίνεται λίγο πιο… δύσκολος για τη Γιουβέντους, η οποία υποχρεώθηκε σε ισοπαλία (1:1) από τη Σεβίλλη στο Τορίνο, με τους “μπιανκονέρι” να ισοφαρίζουν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στο τέρμα του 24χρονου Ιταλού αμυντικό, Φεντερίκο Γκάτι. Όμως, το πιο δύσκολο κομμάτι μένει να γίνει στην Ανδαλουσία, αντιμετωπίζοντας μία ομάδα-ειδική στη διοργάνωση, η οποία έχει κατακτήσει έξι φορές το τρόπαιο (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020).

Το πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του Europa League:

Πέμπτη 18 Μαΐου

22:00 Σεβίλλη – Γιουβέντους (1:1)
22:00 Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ρόμα (0:1)

*Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 31 Μαΐου, στην “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης.//Λ.