Έκανε το πρώτο βήμα η Ρόμα | Ο Γκάτι… έσωσε στο φινάλε τη Γιουβέντους

Οι “τζιαλορόσι” πανηγύρισαν σημαντική νίκη με 1:0 στην έδρα τους επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν, ενώ οι “μπιανκονέρι”… λυτρώθηκαν στις καθυστερήσεις και πήραν την ισοπαλία 1:1 με τη Σεβίλλη, αφήνοντας… ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό αγώνα.

Γιουβέντους Σεβίλλη 1:1

Η Γιουβέντους μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, όμως στη συνέχεια ο ρυθμός της έπεσε και έτσι η Σεβίλλη βρήκε τους χώρους που χρειαζόταν. Στο 26ο λεπτό, οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Μετά από υπέροχη αντεπίθεση, ο Οκάμπος από δεξιά γέμισε στον Εν Νεσιρί, ο οποίος έκανε ένα ωραίο πλασέ, σκοράροντας για το 1:0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Εν Νεσίρι βγήκε τετ α τετ με τον Σέζνι αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για τους Ισπανούς. Η Σεβίλλη συνέχισε να απειλεί μέχρι την ανάπαυλα, όμως το σκορ δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Γιούβε έψαχνε τις λύσεις για την ισοφάριση, όμως η άμυνα της Σεβίλλης ήταν καλά προετοιμασμένη. Ο Κιέζα προσπάθησε να βρει χώρους και να δημιουργήσει ευκαιρίες, ο Ίλινγκ απείλησε με ένα σουτ στο 74′, όμως οι “μπιανκονέρι” δεν έβρισκαν το γκολ της ισοφάρισης. Οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι το φινάλε του αγώνα για ένα γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι οι Ανδαλουσιανοί έφυγαν με τη νίκη από το “Allianz Stadium”, κάνοντας το πρώτο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό.

Ρόμα – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1:0

Το ματς ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο αγωνιστικό ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να… προσέχουν τους χώρους και την αμυντική τους λειτουργία. Η Λεβερκούζεν απείλησε σε κάποιες φάσεις και θα μπορούσε να σκοράρει, ωστόσο η Ρόμα λίγο πριν την ανάπαυλα ανέβασε “στροφές”, “πάτησε” περισσότερες φορές περιοχή, όμως ο Χραντέτσκι σταμάτησε την εξαιρετική προσπάθεια του Ιμπάνιες. Έτσι, οι δυο ομάδες “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο με το… απόλυτο μηδέν.

To σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο ξεκίνησε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, “ευτύχισε” να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα των Γερμανών. Ο Μπόβε με εξαιρετικό “σπριντ” μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, βρήκε τον Έιμπραχαμ με εξαιρετική πάσα και εκείνος σούταρε, με τον Χραντέτσκι να αποκρούει. Τότε, ο Μπόβε πήρε το “ριμπάουντ” και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους “τζιαλορόσι”. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν και για δεύτερο γκολ, όμως στο 70′, το σουτ του Έιμπραχαμ βρήκε σε… ετοιμότητα τον Χραντέτσκι. Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, οι Γερμανοί απείλησαν για την ισοφάριση, όμως στο 89ο λεπτό, όταν ο Πατρίσιο έκανε λάθος στον αέρα, ο Φρίμπονγκ πήρε την επαναφορά, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω στο στήθος του Κριστάντε, ο οποίος έσωσε τους γηπεδούχους πάνω στην τελική γραμμή.

Τα αποτελέσματα των πρώτων ημιτελικών και το πρόγραμμα:

Πέμπτη 11 Μαΐου

Γιουβέντους – Σεβίλλη 0:1 (90+6′ Γκάτι / 26′ Εν Νεσίρι)
Ρόμα – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1:0 (63′ Μπόβε)

Πέμπτη 18 Μαΐου

22:00 Σεβίλλη – Γιουβέντους
22:00 Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ρόμα

*Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 31 Μαΐου, στην “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης.//Γ.