Απόδραση με υπογραφή Ρασπαντόρι!

Η Νάπολι έβαλε τέλος στα αρνητικά της αποτελέσματα και κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Τορίνο, επικρατώντας με 1:0 της Γιουβέντους, στο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, που μετρούσε τρία σερί παιχνίδια δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους, μπαίνοντας στην τελική ευθεία προς την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι Ναπολιτάνοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την πλευρά της Γιουβέντους στο 4ο λεπτό. Ο Λοκατέλι δοκίμασε το πόδι του από μακριά με δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ και ο Μέρετ δεν ανησύχησε. Στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού, ο ρυθμός του αγώνα “πάγωνε”, λόγω των διαδοχικών φάουλ κι έτσι οι δύο ομάδες δεν είχαν βρει τα πατήματά τους όπως θα ήθελαν. Στο 20′, ο Κβαρατσχέλια έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σέζνι είπε “όχι” στην προσπάθειά του και κράτησε το μηδέν. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, αλλά και αυτή του Λουτσιάνο Σπαλέτι, αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, η Νάπολι μπήκε εμφανώς πιο ορεξάτη, θέλοντας να βρει το γκολ που θα της δώσει προβάδισμα. Οι Ναπολιτάνοι είχαν εξ ολοκλήρου την κατοχή της μπάλας και συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δίχως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τα πρώτα είκοσι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κύλησαν δίχως την αξιοσημείωτη τελική. Στο 70′, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν ο Όσιμεν έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σέζνι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Νιγηριανός επιθετικός έπιασε την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή κι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας των “μπιανκονέρι”. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, η Νάπολι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ρασπαντόρι να κάνει το 1:0 και να αποτελεί τον… ήρωα που έδωσε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.//Τ.

ΓΚΟΛ: 90’+3′ Ρασπαντόρι
Κίτρινες: 23′ Λοκατέλι, 40′ Ραμπιό