Πήρε το εισιτήριο για τους “16” ο Αστέρας

Για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, οι Αρκάδες μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά επικράτησαν εκτός έδρας με 3-1 του Καμπανιακού και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Η διάκριση στο Κύπελλο Ελλάδας παραδοσιακά αποτελεί στόχο του Αστέρα Τρίπολης, που σφράγισε την παρουσία του στους “16” του θεσμού για τη σεζόν 2023-24 μετά τη νίκη του με 3-1 επί του Καμπανιακού στο γήπεδο του Μακεδονικού.

Η ομάδα της Χαλάστρας, που αγωνίζεται μία κατηγορία πιο κάτω (Super League 2), “σόκαρε” αρχικά τους Αρκάδες καθώς προηγήθηκε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πόζογλου, αλλά το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς έβγαλε άμεση αντίδραση και ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα (25′) σε 1-1 με τέρμα του Ρεγκίς. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας μπήκε με διάθεση να “καθαρίσει” την πρόκριση και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά. Αρχικά με τον Μάντζη στο 54′ οι Αρκάδες έκαναν το 2-1 και στο 58′ με τον Μιριτέλο να βρίσκει δίχτυα έκαναν το 3-1. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που έστειλε την ομάδα της Τρίπολης στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Καμπανιακός (Ηλίας Σαπάνης): Κασαπίδης, Μπούσης, Νικολαίδης, Φροσύνης, Π. Καθάριος (Μανιός 65′), Σαρβανίδης, Πόζογλου (Ταΐρης 88′), Ν. Καθάριος, Γαρύφαλλος (Προσκυνητόπουλος 65′), Τότσκα (Ζαννάκης 77′), Γιουκούδης.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Ατιένθα, Γκαρσία, Χουχούμης, Μουνάφο (Αλάγκμπε 77′), Σουρλής, Καλτσάς (Σίτο 89′), Μπαρτόλο (Μάντζης 46′), Μιριτέγιο, Κρεσπί (Ζουγλής 77′).

16:00 Διαγόρας Ρόδου – Παναιτωλικός

*Απομένει δικαστικά να ξεκαθαρίσουν τα: Πανθρακικός-Εθνικός και Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι ομάδες που θα δικαιωθούν αγωνίζονται κόντρα σε Ατρόμητο και Λαμία αντίστοιχα.

**Προκρίθηκαν άνευ αγώνα οι εξής ομάδες: Νίκη Βόλου, ΑΕΛ και Athens Kallithea.//Λ.