Ζωντανή στη «μάχη» του Τσάμπιονς Λιγκ η Τότεναμ

Τα «Σπιρούνια» νίκησαν στο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου την Άρσεναλ με 3-0 και την πλησίασαν στον έναν βαθμό και την τέταρτη θέση, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Τότεναμ πέτυχε μία ευρεία νίκη στο Λονδρέζικο ντέρμπι, επικρατώντας της Άρσεναλ με 3-0 εντός έδρας, έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χάρι Κέιν και Σον, οι οποίοι πέτυχαν από δύο και ένα γκολ αντίστοιχα.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την τέταρτη θέση και την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, με την αγωνία για μια θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν να μεγαλώνει.

Τα «Σπιρούνια» πήραν προβάδισμα στο σκορ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν στο 22ο λεπτό. Ο Σοάρες έσπρωξε τον Σον σε εναέρια μονομαχία με τον Τίρνι να καταλογίζει πέναλτι.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Άρσεναλ στο 33ο λεπτό. Ο Χόλντινγκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για αγκωνιά στον Σον. Ο στόπερ των «Κανονιέρηδων» υποστήριζε ότι τον έσπρωξε με τον ώμο, αλλά τον χτύπησε με τον αγκώνα και μοιραία αποβλήθηκε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Κέιν σκόραρε ξανά. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σον, ο Μπεντανκούρ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο αρχηγός των «Σπιρουνιών» με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και σκόραραν με τον Σον στο 47ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Ράμσντεϊλ και ενώ ο Κέιν ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, ο Σον είδε την μπάλα να του στρώνεται και με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Κόντε διατήρησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι το φινάλε, δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα από την Άρσεναλ που έπαιζε και με 10 παίκτες, με το 3-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Τότεναμ: Λιορίς, Σάντσεζ, Ντάιερ, Ντέιβις (82′ Ροντόν), Έμερσον, Μπεντανκούρ, Χόιμπιεργκ, Σεσενιόν, Κουλουσέβσκι (72′ Μόουρα), Σον (72′ Μπέρχβαϊν), Κέιν.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Σοάρες, Χόλντινγκ, Μαγκαλιάες (76′ Ταβάρες), Τομιγιάσου, Ελνένι, Τσάκα, Σακά, Έντεγκαρντ, Μαρτινέλι (64′ Σμιθ-Ρόου), Ενκέτια (73′ Λακαζέτ).