Ξέσπασε μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό η Γουέστ Χαμ

Tα “σφυριά” επικράτησαν 3-1 της Άρσεναλ, στο πλαίσιο της αναμέτρησης της φάση των “16” στο Carabao Cup και πανηγύρισαν την πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης.

Η Γουέστ Χαμ εμφανίστηκε… ορεξάτη μετά την ήττα που γνώρισε από τον Ολυμπιακό στην 3η αγωνιστικής των ομίλων του Europa League, επικρατώντας 3-1 της Άρσεναλ στη φάση των “16” του Carabao Cup και πανηγύρισαν την πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Άρσεναλ να έχει την πρώτη καλή της ευκαιρία στο ματς στο 8ο λεπτό. Ο Κάι Χάβερτς έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα που έγινε στην περιοχή, όμως ο Φαμπιάνσκι είπε “όχι”. Η Γουέστ Χαμ βρήκε απάντηση στο 16ο λεπτό. Ο Γουάιτ στην προσπάθειά του να κόψει τη μπάλα με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του για το 1-0, με το παιχνίδι να οδηγείται στην ανάπαυλα με τη Γουέστ Χαμ να έχει το προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν το πόδι στο… γκάζι. Ο Μπόουεν επιχείρησε εξαιρετικό σουτ, όμως ο Ράμσντεϊλ είχε την απάντηση. Τα “σφυριά” είδαν τις προσπάθειές τους να αποδίδουν καρπούς, στο 50ο λεπτό, με τον Κούντους να κάνει το 2-0 με εξαιρετικό σουτ. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις δέκα λεπτά για να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Μπόουεν πήρε την μπάλα στο όριο της περιοχής και εξαπέλυσε το σουτ που βρήκε στα σώματα. Αρχικά ο κίπερ των “κανονιέρηδων” βρήκε τη μπάλα όμως δεν κατάφερε να τη συγκρατήσει και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, η Άρσεναλ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με τον Έντεγκαρντ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής.

Γκολ: 16′ Γουάιτ (αυτ.), 50′ Κούντους, 60′ Μπόουεν / 90’+6′ Έντεγκαρντ

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Μαυροπάνος, Αγκέρ, Έμερσον, Άλβαρες, Σούτσεκ, Κουντούς (88′ Κέρερ), Πακετά, Μπενραχμά (81’ Γουόρντ Πράουζ), Μπόουεν.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Κίβιορ, Ζιντσένκο (57’ Τομιγιάσου), Γκάμπριελ, Ζορζίνιο (57’ Ράις), Βιέιρα, Χάβερτς, Νέλσον (66’ Σακά), Ενκετιά (80’ Έντεγκααρντ), Τροσάρ (66’ Μαρτινέλι).//Μ