Νέα “φιλική” νίκη η Άρσεναλ

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στην προετοιμασία τους οι “κανονιέρηδες”, οι οποίοι επικράτησαν σε φιλική αναμέτρηση με 3-1 του Ορλάντο.

Οι βάσεις για την “νέα” Άρσεναλ συνεχίζουν να μπαίνουν. Μετά την επικράτησε με 2-0 κόντρα στην Έβερτον, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κέρδισε ακόμα σε ένα φιλικό με 3-1 κόντρα στο Ορλάντο.

Στο 5′ ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ, αφού μετά από ένα δυνατό του σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, μπέρδεψε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το 1-0. Οι Αμερικανοί, αντέδρασαν και με τον Τόρρες να σουτάρει έξω από την περιοχή κέρδισε τον Ραμσντέιλ και έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έγιναν αρκετές αλλαγές και από τους δύο προπονητές. Ο Νκέτια με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 στο 66″ ενώ 14 λεπτά αργότερα ο Νέλσον έκανε το 3-1 μετά από ασίστ του Σάκα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την ομάδα του Αρτέτα να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις στα φιλικά προετοιμασίας της, ενόψει της νέας σεζόν.