Με πέντε… κανονιές “διέλυσε” τη Νότιγχαμ

Η Άρσεναλ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των “ρεντς” με 5-0 σε ένα εύκολο απόγευμα για τους Λονδρέζους. Το σκορ άνοιξε ο Μαρτινέλι, με δύο τέρματα συνέχισε ο Νέλσον, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Παρτέι και Έντεγκααρντ.

Η Άρσεναλ υποδέχθηκε στο “Έμιρεϊτς” την Νότιγχαμ Φόρεστ για την 14η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι “κανονιέρηδες” σε ένα καταιγιστικό πρώτο 15λεπτο στο δεύτερο μισό, κατάφεραν να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη και να περάσουν εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς, καθώς είχαν περάσει προσωρινά στην κορυφή οι “πολίτες” μετά τη νίκη που σημείωσαν το Σάββατο (29/10), απέναντι στη Λέστερ. Από την άλλη οι “ρεντς” παραμένουν στους 9 πόντους και στον… πάτο του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει με ιδανικότερο τρόπο για την Άρσεναλ, καθώς στο 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να “ανοίξει” το σκορ. Ο Σάκα πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και “πετάχτηκε” στην πορεία της μπάλας ο Μαρτινέλι, ο οποίος με μία εξαιρετική κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον Χέντερσον και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Λονδρέζοι ήταν καταιγιστικοί και στο 8′ ο Ζεσούς έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της Άρσεναλ, όταν τροφοδοτήθηκε από τον Σάκα και σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η προσπάθεια του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χέντερσον. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν να πιέζουν τους “ρεντς” και στο 21΄ο Σάκα σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χέντερσον. Στη συνέχεια η Άρσεναλ συνέχισε να διατηρεί την κατοχή, αλλά δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να έχουν “κεφάλι” στο σκορ με 1-0.

Οι ποδοσφαιριστές της Άρσεναλ πανηγυρίζουν το γκολ του Μαρτινέλι, δείχνοντας τη συμπαράσταση τους στον Πάμπλο Μαρί, ο οποίος μαχαιρώθηκε σε εμπορικό στο Μιλάνο. (Ap photo)

Οι ποδοσφαιριστές του Αρτέτα, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος και έδειξαν ότι θέλουν να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Στο 49ο λεπτό ο Ζεσούς πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, προσπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σούταρε, ο Χέντερσον απέκρουσε και ο Νέλσον πήρε το ριμπάουντ, σημειώνοντας από κοντά το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, μετά από μία αναμπουμπούλα στην περιοχή της Νότιγχαμ, ο Ζεσούς γύρισε τη μπάλα παράλληλα και εκεί πετάχτηκε και πάλι ο Νέλσον, ο οποίος με ένα πλασέ από πολύ κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, καταγράφοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Σε ένα ξέφρενο 15λεπτο, οι “κανονιέρηδες” κατάφεραν να σημειώσουν και τέταρτο γκολ και να… κλειδώσουν το τρίποντο. Ο Νέλσον από εκτελεστής μετατράπηκε σε δημιουργό και έστρωσε την μπάλα στον Τόμας Παρτέι, ο οποίος με ένα καταπληκτικό πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε το μπάλα στο “Γ” του Χέντερσον, έκανε το 4-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση.

Η στιγμή που ο Παρτέι, σκοράρει με υπέροχο πλασέ και ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0. (Ap photo)

Στη συνέχεια ο… φρενήρης ρυθμός της Άρσεναλ κατευνάστηκε και πέρασαν αρκετά λεπτά, προκειμένου να καταγραφεί τελική. Όταν έφτασε όμως η στιγμή, η Άρσεναλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0. Ο Ζεσούς τροφοδότησε τον Έντεγκααρντ και αυτός αφού ταλαιπώρησε… ολόκληρη την άμυνα των “ρεντς” σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει, Χέντερσον. Στο 86′ ο Ζεσούς έχασε άλλη μία σπουδαία στιγμή, προκειμένου να βρει γκολ, αλλά μετά το γύρισμα του Γουάιτ δεν βρήκε τη μπάλα και η ευκαιρία σε κενή εστία χάθηκε. Έτσι οι “κανονιέρηδες” πέρασαν ένα ήσυχο απόγευμα και πήραν το τρίποντο με τελικό σκορ 5-0.

ΓΚΟΛ: 5′ Μαρτινέλι, 50′, 53′ Νέλσον, 57′ Παρτέι. 78′ Έντεγκααρντ
Κίτρινες: 44′ Γκιμπς-Γουάιτ

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ραμσντέιλ, Γουάιτ, Σαλιμπά (Τίρνεϊ 76′), Γκάμπριελ, Τομιγιάσου (Βιεϊρά 63′), Έντεγκααρντ, Παρτέι, Τζάκα (Ενκέτια 75′), Σάκα (Νέλσον 27′), Μαρτινέλι (Σεντρίκ 63′), Ζεσούς

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Χέντερσον, Λόντι (Βοράλ 64′), ΜακΚένα, Κουκ, Οριέ, Κουγιατέ (Ο’ Μπράιεν 81′), Φρόιλερ, Γιάτες, Γκιμπς-Γουάιτ (Τζόνσον 56′), Λίνγκαρντ (Ντένις 56′), Ανοβίγι (Γουίλιαμς 64′)