Δε λυγίζει η Άρσεναλ του Αρτέτα

Η ομάδα του Ισπανού τεχνικού πήρε ένα ακόμη ντέρμπι και μια σπουδαία νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3:2, σε ένα παιχνίδι με τρομερή εξέλιξη και με τον Ενκέτια να πετυχαίνει δύο γκολ. Στο +5 από την Μάντσεστερ Σίτι οι “κανονιέρηδες”, έχοντας όμως κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Άρσεναλ κέρδισε με 3:2 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να ανατρέπει το αρχικό γκολ του Ράσφορντ, με τις προσπάθειες των Ενκέτια και Σάκα, τον Μαρτίνες να ισοφαρίζει προσωρινά και ξανά τον Ενκέτια στο 90′ να χαρίζει το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Στους 50 βαθμούς πλέον η Άρσεναλ και στο +6 από την Μάντσεστερ Σίτι, με παιχνίδι λιγότερο, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να παραμένει στη τρίτη θέση με 39 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Άρσεναλ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησε στο 2′ με τον Έντεγκαρντ, με τον Ντε Χέα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 6′ ο Μπρούνο Φερνάντες δοκίμασε σουτ από το ύψος της περιοχής όμως ο Ράμσντεϊλ του έβαλε το στοπ, κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει στο 17′. Ο Ράσφορντ δοκίμασε δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε στη δεξιά γωνία του Ράμσντεϊλ για το 1:0. Ο Μαρτινέλι στο 22′ θέλησε να απαντήσει για τους γηπεδούχους, όμως το έκανε δύο λεπτά αργότερα ο Ενκέτια. Ο Τσάκα βρέθηκε στα αριστερά, πέρασε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά ο Άγγλος φορ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ράμσντεϊλ αντέδρασε ξανά στο 28′, αυτή τη φορά σε προσπάθεια του ΜακΤόμινεϊ. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, κυριάρχησαν τα νεύρα και από τις δύο ομάδες, με τον Αρτέτα μάλιστα να δέχεται και κάρτα για διαμαρτυρία.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ μπήκε αποφασισμένη να πάρει το προβάδισμα. Απείλησε αρχικά στο 49′, με το δυνατό σουτ του Έντεγκαρντ να φεύγει άουτ, πριν ο Σάκα φέρει “τούμπα” το παιχνίδι για τους γηπεδούχους στο 53′, με απίθανο σουτ εκτός περιοχής, που κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ του, ανήμπορου να αντιδράσει Ντε Χέα. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως και απείλησε με την εξαιρετική ενέργεια του Ράσφορντ, που απέκρουσε ο Ράμσντεϊλ, όμως μία άστοχη έξοδος του Άγγλου τερματοφύλακα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 59′ ο Μαρτίνες εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στο κόρνερ του Έρικσεν και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2:2. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου στροφές και απείλησαν δύο φορές σε ένα λεπτό, αρχικά στο 65′ με τον Ενκέτια και ένα λεπτό αργότερα με τον Έντεγκαρντ. Στο 70′ ο Σάκα έκανε τρομερή ατομική ενέργεια, με το σουτ του να περνάει λίγο άουτ. Στο 90′ ήρθε η λύτρωση για την Άρσεναλ και αυτό που δικαιούταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς ο Ενκέτια πέτυχε και δεύτερο, μετά την εξαιρετική ανάπτυξη, το γύρισμα του Ζιντσένκο και το σουτ του Έντεγκαρντ, με τον Άγγλο φορ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με τακουνάκι να σημειώνει το 3:2, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ: 24′, 90′ Ενκέτια, 53′ Σάκα / 17′ Ράσφορντ, 59′ Μαρτίνες